Przejdź do głównej treści

Aktualności

  • Atak spam-botów... i po co...
    W razie problemów w rejestracji prosimy i info na IRC.
  • Rejestracja tymczasowo wyłączona (prosimy o kontakt na IRC) ...
    Ktoś ma za dużo zabawy z rejestrowaniem fejkowch kont...
  • Upgrade skryptu forum

Najnowsze wiadomości

1
Aktualności / Touhou Ibarakasen ~ Wild and Horned Hermit. - ch42
Ostatnia wiadomość przez h-collector -

Dostępny jest nowy chapter WaHH z numerkiem 42 pt. "Take Back the Four Seasons" [1]w bardziej zrozumiałej wersji językowej (angielskie tłumaczenie)
Dorwać go jak zawsze możecie na mangareaderach Bato.to lub Kissmanga
Słowa kluczowe na dziś to: komainu, doors and mysteries
2
Aktualności / Odp: Touhou 15.5: 東方憑依華 ~ Antinomy of Common Flowers
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
th155 PV1 Kilka dni opóźnienia, ale w sumie też do 15.10 jeszcze czas.
Strona domowa zaktualizowana, w sumie 15 postaci z ULiL + 5 pustych pól, dojdzie napewno Doremy
3
Aktualności / Odp: Hifuu Club Activity Record - drugi odcinek
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
Dzięki za info, jakoś mi umknęło :)
Jutro obadam w całości, bo całkiem to długie.
4
Aktualności / Odp: Hifuu Club Activity Record - drugi odcinek
Ostatnia wiadomość przez critz -
Odkopuję ponieważ drugi odcinek z napisami i dubbingiem.

Epizod okazał się być zupełnie inny od tego czego się spodziewałem - konkretnie Wojny Suwa i jej wpływ na obecny ród Moriya, czyli coś pokroju zajebistego Through the Wind Cries. Jakież było zatem moje zdziwienie gdy zamiast tego otrzymałem interpretację tego jaką  Kyoto Fantasy Troupe mają interpretację przeszłości Sanae... Przez pryzmat OC stworzonej na tą potrzebę.

Jakkolwiek źle by to powyższe nie brzmiało, widać że KFT starało się jak mogło żeby postać Yayoi była zarówno interesująca jak i wiarygodna. Mamy przydługi wstępniak z podekscytowaną Renko i tsukkomi Maribel - z których szczególnie ta pierwsza wypadła sympatycznie w swoim ADHD. Potem wchodzi tajemnicza staruszka, z którą dialog jest z początku na tyle kryptyczny i przeciągnięty, że akurat zdążamy odczuć ciekawość tuż przed tym jak dostajemy na twarz tym, kim jest naprawdę.

Sposób w jaki przedstawiana jest opowieść świetnie działa na wyobraźnię. Jako iż ktokolwiek obeznany z kanonem zna zapewne całkiem dobrze charakter Sanae, tak skupienie się na przeżyciach niechcianej Yayoi i flashbackach z jej perspektywy było strzałem w dziesiątkę.

Spoiler (pokaż/ukryj)
W zaledwie kilku dialogach mamy świetnie zakreśloną niewinność siostrzanej więzi, ich idyllę z dziadkiem oraz ból rozłąki i chłod społeczeństwa wobec dziewczynki która rozłączyła się na zawsze z osobą która była dla niej całym światem i gdy zmuszona była odgrywać rolę swojej siostry gdy ta udała się do Gensokyo, byle tylko świat o niej nie zapomniał.

Całość kulminuje się w radości Sanae z wizji tego że jej siostrze dobrze się wiedzie - sparowanej z głębokim żalem Yayoi z tego że zazdrość pochłonęła ją na tyle że porzuciła nawet ukochanego dziadka... Po czym dostajemy endingiem z naszkicowanymi scenami z dzieciństwa rodzeństwa ze spokojną piosenką. Z niedowierzaniem przyznaję, że fanime Touhou to była ostatnia produkcja po której bym się spodziewał że będzie mi tak trudno utrzymać łzy po seansie. I to nie tylko dlatego że identyfikuję się z niemożnością spotkania Sanae.

Chociaż powyższe wystarczająco opisuje kunszt z jakim wyreżyserowany został odcinek, to grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, jak dobrze KFT zrobiło research w kanonie - od smaczków typu napój o nazwie Dr. Latency czy o wersji Symposium of Post-Mysticism która prawie idealnie oddaje kanoniczną stronę na temat Sanae - po opis wszelakich nieścisłości na temat legendy o Wojnie Suwa którą znamy my i tego co się wydarzyło naprawdę pomiędzy Kanako a Suwako.

Wreszcie, charaktery postaci. Jak już wspomniałem, Renko wypadła sympatycznie i zdecydowanie bardziej bym ją lubił widząc taki charakter w kanonie. Marry sobie po prostu była. Yayoi wypadła doskonale jak na OC i widać, że zamysł twórców na nią był ambitny. Suwako była słodka, a głos Yuki Iguchi mi się cholernie podobał, natomiast Kanako ledwie się pokazała. Jak na ironię, całokształtem najgorzej wypadła chyba Sanae - ale to bardziej wina założeń do których nagięty musiał być jej charakter aniżeli braku umiejętności charakteryzacji. Całkiem zabrakło cechującej jej kanoniczną osobowość ekscentryczności, więc wypadła bardziej jak typowy słodki aniołek bez skazy, cynamonowa rolka zbyt dobra dla tego świata, o tier lepsza niż chodzący plot device. Głos Nao Toyamy tylko to podkreślał. Po prostu nie było miejsca na typowe Gensokyo Antics™, w których Sanae czuje się najlepiej. W sumie najbliżej by jej było do Hermitowej inkarnacji, jeno mniej ciekawej.

Podsumowując, odcinek jest animowaną wersją typowego backstory fanfica z powiązaną z kanoniczną postacią OC - tylko tyle i aż tyle. Fanfica który jest naprawdę dobrze napisany pod względem postaci i świetnie zanimowany - nawet jeśli kogoś nie interesuje Sanae, to polecam choćby jednorazowy seans, bo to dość mocna bomba feelsowa. Sam też bym wolał coś bardziej w temacie przeszłości Kanako i Suwako, z pierdolnięciem jak EP1. Ale jak na to co jest to spokojnie mogę dać odcinkowi solidne 8/10, a i to tylko dlatego że więcej mogliby zrobić z samą Sanae. No i niektóre momenty były tak cholernie słodkie, że rozpłynąłem się w kałużę cukru. Gag na koniec też był całkiem zabawny. :3
5
Aktualności / Odp: Touhou 15.5: 東方憑依華 ~ Antinomy of Common Flowers
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
10.09 będą nowe informacje z nicolive, zaś nowe demo zapowiedziane jest na 15.10
秋季例大祭では憑依華体験版第2弾 pic.twitter.com/A9JrrVtKjP
-- 消隠 (@vanihami) 10 September 2017

Wydaje się dodatkowo też, że dojdą kolejne 4 postacie
東方ステーションより。憑依華の新キャラの数が予想できる pic.twitter.com/bL7D7HgiT0
-- [email protected]/25 ニコ童祭EX (@lunopunzer) 10 September 2017
-------------------

Strona domowa została zaktualizowana.
6
Touhou Music / IOSYS - Cirno's Perfect Math Class - wydanie rocznicowe
Ostatnia wiadomość przez h-collector -

Wydanie rocznicowe PVki na ⑨ rocznicę wydania płyty.

【東方MV】チルノのパーフェクトさんすう教室 ⑨周年バージョンhttps://t.co/GDE8Eut66M
MV公開になりました!
9999兆回再生目指してがんばっていってね!#チルパ9周年 pic.twitter.com/h6J5hZq1k8— IOSYS(イオシス) (@IOSYS_OS) 9 September 2017

【東方MV】チルノのパーフェクトさんすう教室 ⑨周年バージョン
【Touhou TETLAPOT × IOSYS】Cirno's Perfect Math Class: ⑨th Anniversary Edition 【東方】English HardSubs
7
Aktualności / Odp: Touhou Ibarakasen ~ Wild and Horned Hermit. - ch41
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
Jak dla mnie wygląda to jak wstęp do tego incydentu
8
Aktualności / Touhou Ibarakasen ~ Wild and Horned Hermit. - ch41
Ostatnia wiadomość przez h-collector -

Dostępny jest nowy chapter WaHH z numerkiem 41 pt. "Cool Air From Heaven" [1]w bardziej zrozumiałej wersji językowej (angielskie tłumaczenie)
Dorwać go jak zawsze możecie na mangareaderach Bato.to lub Kissmanga
Słowa kluczowe na dziś to: incydent, fenomena pogodowe, grilowany węgorz
9


News w sumie spóźniony dość znacznie, ale sam progress był stale aktualizowany w poprzednich wątkach [1] Tyle słowem wstępu.

11 sierpnia w czasie trwającego Comiket 92 (wcześniej poprzedzone także wydaniem grywalnego demo na Reitaisai 14) miało miejsce oficjalne wydanie 16 częsci Touhou o podtytule Hidden Star in Four Seasons. Warto tutaj wspomnieć, że wydanie części 15 miało miejsce ponad 2 lata temu.

W Gensoukyou nastało właśnie lato. Tzn. miałem na myśli jesień... Zima? A nie to wiosna! Coś tutaj jest jednak nie tak!
Wygląda na to, że pory roku w Gensoukyou wyrwały się z pod kontroli, zaś wszędzie zaczęły panoszyć się wróżki.
Kolejny incydent właśnie ma miejsce, który musi być rozwiązany jak najszybciej!

Grywalnymi postaciami jak wspominano w poprzedniej aktualności pozostają Reimu, Marisa, Cirno i Aya (tylko w lekko zmienionej wizualnie formie związanej z porami roku).
W porównaniu z poprzednią częścią rozgrywka została zrebalansowana, zaś sam system żyć wrócił do normy (nie uświadczymy tutaj checkpointów rozdziałowych, które w poprzedniej części nie zostały zbyt entuzjastycznie przyjęte), pojawił się tutaj za to system pór roku. W czasie rozgrywki zbieramy energię pór roku, którą to później możemy uwolnić w postaci zmodyfikowanego odpowiednio pocisku (na także ona często dodatkowy efekt).

Rozgrywka wydaje się przyjemna (co wcale nie oznacza, że łatwa), muzyka zresztą też. Trzeba tutaj zaznaczyć, że ZUN postarał się, aby zmieniała się ona dynamicznie wraz ze zmianą towarzyszącej pory roku. Każdy rozdział ma swoją własną ścieżkę muzyczną dość dobrze dopasowaną do graficznej reprezentacji, która także trzeba przyznać jest dość szczegółowa. Towarzysząca historia nadal jest ciekawa i wprowadza kolejne nieznane wcześniej postacie, które może pokochacie (lub znienawidzicie).

Podsumowując. To nadal znane Touhou, więc kto jest zaznajomiony z rozgrywką poczuje się jak w domu. Warto odpalić grę najpierw na poziomie easy, wczuć się w grę, popodziwiać detale, wsłuchać się w muzykę i wczytać w historię (zakładając, że korzysta się z patcha lokalizacyjnego). Następnie zostaje już tylko zdobywanie osiągnięć. Polecam.
10
Osiagnięcia / Odp: Osiągnięcia
Ostatnia wiadomość przez Oni-BladeX -
Niebo Fantazji / Fantasy Heaven

Fantasy Heaven BladeX replay