Przejdź do głównej treści

Aktualności

  • Atak spam-botów... i po co...
    W razie problemów w rejestracji prosimy i info na IRC.
  • Rejestracja tymczasowo włączona (prosimy także o kontakt na IRC) ...

Temat: Touhou - Fakty i Mity (Przeczytany 143225 razy) poprzedni temat - następny temat

0 Użytkownicy i 2 Goście przegląda ten temat.
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #240
Ying-Yang to popularny system używany w wielu kulturach w naszych czasach.
Tylko i wyłącznie w Taoiźmie.
Inne systemy korzystają z Yin i Yang tylko i wyłącznie w momencie, kiedy synkretyzują Taoizm z własną religią. Nawet w tej małej części.
Ale nawet w przypadku synkretyzmu np.Shinto z Tao, nadal jest tam Tao.
Jeżeli przyjmujesz do swojej religii Yin i Yang, to przyjmujesz do niej Taoizm. Nie ma innej opcji. Nawet jeżeli jest to taoizm pierwotny a nie taoizm zorganizowany.

Gdyby w tekście Yijing który jest podstawą starożytnej chińskiej filozofii była wzmianka o Yin i Yang to mógłbym się z tobą zgodzić, że nie jest to nieodłączny element taoizmu. Ale wzmianki o Yin i Yang pochodzą z późniejszego okresu, dokładniej okresu w którym powstało Daodejing które jest podstawą myśli taoistycznej.
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2014, 22:50:01 przez Raion

  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #241
Nie mówię teraz o religiach ciołku ale o kulturze OGÓŁEM. Wliczając to też m.in. kulturę masową, czy różnego rodzaju media. Symbol Ying-Yang przestał już dawno być symbolem religijnym, a jest po prostu symbolem. I w takim kontekście pojawiał się w pierwszych grach Touhou - jako symbol, niekoniecznie jednak religijny. Szczególnie łatwo to zauważyć biorąc pod uwagę że po IN ZUN chciał zakończyć tworzenie gier, a PoFV powstał tylko jako test czy ludzie są jeszcze zainteresowani jego grami :V
Does it hurt, Fenice? I'm sorry. But I didn't build you to be put on a shelf for display. I built you to win! The Gunpla I made... My Wing Gundam Fenice... I made you to show the world that you're the strongest! So... Just hang in there a little longer. Okay, partner?"

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #242
Podrzućcie źródełka, badanie tego może być męczące.
A ameryki na nowo odkrywać nie chcę.
Poza tym drewko ma rację co do symbolu Ying Yang. Jest tak często używane(a nawet nadużywane), że ciężko o tym mówić jako symbolu religijnym. Bardziej kojarzy się jako symbol równowagi, uzupełniających się przeciwstawnych sił itp, itwn.
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 11:02:54 przez Red Fedora

Powiem tak, jestem wielkim miłośnikiem dobrego majonezu.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #243
No i jeszcze jedno - Gdy ZUN tworzył PoFV NA PEWNO nie rozmyślał co zrobi w 13 części swojej serii. Próba podczepiania więc informacji z TD do Yuuki jest... nielogiczne.
Skąd wiesz? Może on ma rozpisaną fabułę do pięciu następnych? Przecież nie wymyśla on fabuły dzień przed rozpoczęciem programowania.
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 11:12:32 przez Kamruz

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #244
Przecież nie wymyśla on fabuły dzień przed rozpoczęciem programowania.

Czasem mam co do tego wątpliwości. xD

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #245
Nie mówię teraz o religiach ciołku ale o kulturze OGÓŁEM.
Bez wyzwisk panie, bez wyzwisk. To poważny temat.

Nie możesz nie mówić o religii mówiąc o Yin i Yang. Owszem zdarzają się ludzie inteligentni inaczej którzy uważają, że Yin i Yang nie mają związku z religią.
Ale ZUN nie należy do tego typu osób. Tym bardziej, że sama idea równowagi jest jak najbardziej wierzeniem religijnym. Nie chodzi o sam symbol ale i o jego użycie.
Całe gensokyo opiera się na wierzeniach religijnych.
Nie możesz więc stwierdzić by cokolwiek ZUN wrzucił od tak sobie, nie wiedząc skąd to się bierze. Tym bardziej, że w grach daje na prawdę piękne odwzorowanie religii z których korzysta.

Tak więc twoje stwierdzenie, że są ludzie którzy nie traktują tego jak symbolu religijnego ma się nijak do Touhou. W Touhou Project przecież mamy tylko i wyłącznie rzeczy związane z religiami.

Proszę ciebie bardzo byś nie zaśmiecał Drewko tego tematu wypowiedziami które zawierają:
1. obelgi
2. informacje na temat religii o których nie masz bladego pojęcia

Mam tylko książki:
Livia Kohn - Taoizm, wprowadzenie
Richard Wilhelm - I Ching
Jak chcesz coś znaleźć z moich informacji, to znajdziesz to tam.

Edit:
Ludzie, starajcie się nie offtopować w tym temacie.
Jest to jeden z niewielu tematów o touhou na całym tym forum. Przynajmniej tutaj zachowajcie jakąś powagę.
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 13:19:41 przez Raion

  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #246
Chcę tylko zauważyć że poza dość luźno przedstawionym Shintoizmem i hurr-durr pojedyncze użycia odniesień do chrześcijaństwa (krzyżyki Yumemi i kilka spelli Remilii) NIE BYŁO ŻADNYCH wzmianek o religijności Gensokyo przed MoF. A skoro nie było wzmianek o religijności Gensokyo, a tym bardziej o Taoiźmie to znaczy że jesteś w błędzie, ciołku. Chyba że udowodnisz mi że ZUN planuje swoje gry kilka lat do przodu :V
A ci "ludzie inteligentni inaczej" to... chciałbym powiedzieć że większość ludzi na ziemi ale wszakże Chiny to najbardziej zaludniony kraj. W każdym razie poza Azją i osobami zainteresowanymi jest to po prostu "Chiński/Azjatycki znak oznaczający równowagę", a nie symbol religijny.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #247
Ten symbol oznaczający równowagę jest symbolem religijnym.
Równowaga jest wierzeniem religijnym.
ZUN jest azjatą, on nie stwierdzi "azjatycki znaczek religijny" on stwierdzi bardziej: symbol na świątyni obok mojego domu.

Jest wiele krajów (zwłaszcza europejskich) do których zalicza się między innymi Polska, gdzie religia przestaje mieć duży wpływ na życie ludzi.
Ale ludzie w Azji są nadal mocno religijni. Zwłaszcza w Indiach, Chinach i Japonii.

To Europejskie spojrzenie daje tobie Drewko taką wizję jak "YinYang nie musi być związane z religią".
W krajach Azji życie religijne jest nieodłączną częścią życia codziennego. I nie możesz symbolu religijnego wyrwać z kontekstu religii.
Wierz mi, po coś to religioznawstwo studiuję...

ZUN wrzucił do gry kapłankę posługującą się narzędziami religijnymi.
Umieszczał w grze postacie związane z różnymi religiami.
A ty próbujesz komuś wmawiać, że ZUN wrzucił Yin&Yang nie wiedząc, że jest to symbol religijny?
Drewko, proszę ciebie...

  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #248
Wiedział, ale mógł go wrzucić z innych powodów.
No i po raz n-ty podkreślam - do MoF religijność w Gensokyo była tematem mocno pobocznym, dopiero w 3 erze stała się czymś ważnym. Nie możesz patrzeć na gry sprzed MoFa poprzez pryzmat religijności bo nie był on wtedy ważną częścią Touhou. Nie było wtedy Taizmu, Buddyzmu a sam Shintoizm to była tylko pojedyncza świątynia i jedna kapłanka. Koniec i kropka, jak tego nie pojmiesz co piszę to ciągnięcie tej rozmowy nie ma sensu, nie czuję się w obowiązku prowadzić ślepych za rączkę :/ Niestety Raion, każda rozmowa z Tobą tak wygląda bo nie szanujesz zdania innych i próbujesz na siłę wtykać im swoje, niekoniecznie prawdziwe zdanie.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #249
Nawet Rumia mówi o religijności :U a była przed MoF'em.
Marisa - So, why are you stretching out your arms like that?
Rumia - Doesn't it look like it says "The saint was crucified on the cross"?

W HRtP masz pełno postaci związanych z religiami.
Walczysz tam w piekle lub makai z Aniołkiem albo Yamą1.

I ty chcesz mi wmawiać, że ZUN nie korzysa z religii?
Że są one tematem pobocznym?
Całe gensokyo składa się z miejsc opisanych w różnych religiach.

Każda postać (nawet taka rumia) ma w sobie jakieś odniesienia do religii.

Sama gra się opiera o egzorcyzmowanie (strzelanie do?) youkai, kami etc.
(tip: egzorcyzmy to również działanie religijne)

A ty mi chcesz wmówić, że przed MoF'em nie było wzmianek o religijności?
Toż cała ta gra to symbole religijne postawione na symbolach religijnych.

1. Zapytałem religioznawcy o Konngare i stwierdził, że to klasyczne przedstawienie Yamy
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 14:03:41 przez Raion

  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #250
Cirno wspomina o angielskiej wołowinie, chcesz mi powiedzieć że Gensokyo znajduje się gdzieś na wyspach brytyjskich? Ten cytat Rumii nie wnosi nic do rozmowy.

  Tak, religie były tematem pobocznym. Pojawiały się wzmianki o miejscach i postaciach związanych z religiami ale były one BARDZO luźne i rzadkie. Na tyle luźne że rozpracowywanie gier przez pryzmat tych religii i twierdzenie że to jedyna słuszna logika jest bezsensu.
  Dopiero okres MoF-HM był przełomem kiedy ZUN oparł się na wierzeniach azjatyckich i poprowadził ciągłość fabularną opierając się właśnie na religiach. Chcę też zauważyć że postać Reimu została stworzona nie dlatego że ZUN lubi religię Shintoistyczną, tylko dlatego że w dzieciństwie grał w grę gdzie główną bohaterką była miko i spodobał mu się ten rzadki motyw w grach (info z tematu o ZUNie na wikii :V).
 Po części może i masz troszkę racji, ale tylko po części i przed MoFem ZUN nie miał w zamyśle robienia gier o religiach, tylko gier o miko.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #251
Tak, religie były tematem pobocznym. Pojawiały się wzmianki o miejscach i postaciach związanych z religiami ale były one BARDZO luźne i rzadkie.
Nie były ani luźnie ani rzadkie.
Kiedy masz pojęcie o religiach których ZUN używa to widzisz, że rzeczy przez niego wrzucanie do gry nie są ani luźnie ani rzadkie.

+Więcej się w tym temacie nie wypowiem do ciebie. Pisz co się tobie podoba...
Rozmowa z tobą nie ma absolutnie żadnego sensu, ponieważ nie posiadasz absolutnie żadnej wiedzy na temat o którym się wypowiadasz.

ZUN nie miał w zamyśle robienia gier o religiach, tylko gier o miko.

I quit...
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 14:29:46 przez Raion

  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #252
Za to Ty widzisz rzeczy takimi jakie chcesz widzieć, a nie takimi jakie są.

No i tego facepalma niepotrzebnie wstawiłeś, wiem co napisałem ale... well, i tak nie zrozumiesz bo masz za wąski światopogląd. Idź czytać mądre książki a nie, psujesz dyskusje na forum swoją obecnością.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #253
Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.
(Mt 23:1-12)

Btw, co do Rumii to owo "nawiązanie religijne" jest bardzo luźne i raczej pół żartem-pół serio, więc nie wiem czy można tu używać tego jako argument.

Za to Ty widzisz rzeczy takimi jakie chcesz widzieć, a nie takimi jakie są.

Rozmowa o oczach (znowu). Wchodzę.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #254
Well i za to właśnie kocham moją część wiedzy. Można zawsze, wszędzie i komukolwiek udowodnić że jest w błędzie (jeśli w nim jest). W przypadku nauk humanistycznych jest to trudniejsze gdyż obie strony muszą znać zasady wnioskowania logicznego, zgodzić się z przyjętym mechanizmem postępowania i na jego podstawie analizować literaturę. Bez przyjętego schematu myślowego nie ma mowy o porozumieniu.
        Co do argumentu ZUN chciał stworzyć grę o kapłance a nie o religiach. Nie wiesz co chciał ZUN. Możesz jedynie oceniać co wyszło. Można napisać książkę o księżach bez choćby zahaczania o ich element zawodu? Pewnie można, ale po co?

PS Dygresja na temat czytania w myślach. Kiedyś myślałem, że to fajne i chciałbym mieć taką zdolność. Potem założyłem Facebooka i już mi przeszło. 
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 14:46:16 przez Archi