Przejdź do głównej treści

Aktualności

  • Atak spam-botów... i po co...
    W razie problemów w rejestracji prosimy i info na IRC.
  • Rejestracja tymczasowo włączona (prosimy także o kontakt na IRC) ...

Temat: Kilka problemów zielonego gracza (Przeczytany 12344 razy) poprzedni temat - następny temat

0 Użytkownicy i 2 Goście przegląda ten temat.
Kilka problemów zielonego gracza
To mój pierwszy post, więc na początku chciałbym się przywitać, pozdrowić wszystkich i wyrazić słowa uznania dla ludzi którzy tworzą tę stronę, oby tak dalej! ^^

Wracając do mego problemu - w Touhou zacząłem grać jakieś 3 tygodnie temu i duchowo wróciłem do czasów pegasusa, gdy gry wymagały małpiej zręczności, zapamiętywania całej planszy i oczywiście rozpoczynania rozgrywki od nowa po przegranej. Póki co moje sukcesy to EoSD 2cc na normalu i PCB 3cc też normal. Od około tygodnia staram się przejść EoSD na 1cc Normal, lecz jakoś mi nie idzie. A więc kieruję do Was kilka pytań:

-Czy znacie jakieś dobre ćwiczenie na wyrabianie sobie koncentracji/refleksu/ogarnięcia większego obszaru na ekranie?
-Czy opłaca się najpierw przejść grę na easy a potem na normalu (jak na razie easy nie odpalałem ani razu)
-Czy ktokolwiek mógłby podzielić się doświadczeniami z grą na padzie i czy różni się ona znacząco od gry na klawiaturze (mam Dualshocka 2 i zastanawiam się nad kupnem przejściówki pod pc, pytanie czy gra się na nim lepiej)?
-Jaką klawiaturę do gry moglibyście polecić?
-Czy na stronie/forum istnieje jakiś słowniczek żargonu Touhou'owego?
-Jaką strategię obrać do EoSDa aby zaliczyć na 1cc? Gram głównie ReimuB/MarisąB i katorgą dla mnie są 2 pierwsze spellcardy Patchouli oraz cały stage 5 (a zwłaszcza Sakuya midboss). Bombić co trzy sekundy nie mam zamiaru, więc prosiłbym o kilka rad.

Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich =)

Edit: Wrzucam mojego dzisiejszego replaya. Jeśli któryś z graczy ma chwilę czasu, prosiłbym o wskazanie błędów w mojej grze. Pierwszy ded poszedł tuż przed końcem 4 stagea więc pierwsze trzy można pominąć. http://replays.gensokyo.org/download.php?id=27552
  • Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 22:56:10 przez CrazyWafel
Jakie życie taki naleśnik

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #1
Witam, witam.

Jak dla mnie osobiście nie potrzeba tu żadych ćwiczeń na koncetrację, ani specjalnego sprzętu... Grać, grać i jeszcze raz grać, uczyć się panować lepiej nad postacią, zapamiętywać patterny. Pamiętam, jak kiedyś zdychałam na Cirno...

Na easy... W sumie, możesz zacząć grać, wiadomo, po coś ten poziom jest, ale musisz wyłapać ten moment w którym przerzucić się na normal, bo inaczej będziesz siedział na izimodo do końca życia.

Jeśli chodzi o strategię. Gra na klawiaturze podobno jest precyzyjniejsza. Nigdy nie grałam na padzie, nie mam porównania niestety. Z kolei jeśli chodzi o wybór postaci, polecam na początek Homing Reimu, opcja A bodajże.

Mały słowniczek/czy jak to tam nazwać: http://www.touhou.pl/?site=faq

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #2
Dorzucę swoje trzy grosze:

-Gra przede wszystkim jest najlepszym treningiem samym w sobie, swoją drogą polecam Touhou 9.5 (Shoot the Bullet). Jest dość intensywne, więc bardzo dobrze robi na formę i wyplenia błędy początkujących (przynajmniej w moim wypadku tak zadziałało)
-Nie opłaca się grać na easy, lepiej od razu uczyć się grać na poziomie, a już zwłaszcza w EoSD gdzie ostatniego stage'u na nim nie ma (po około miesiącu do dwóch powinno ci się udać)
-Na padzie nie grałem, może niektórym by się na nim dobrze grało, ale ja bym jednak polecał klawiaturę
-Wystarczy że klawiatura jest wygodna w obsłudze i nie robi dziwnych numerów
Kilka ogólnych porad:
-Nie przytulaj się do krawędzi ekranu (zazwyczaj im szybciej wyminiesz falę pocisków tym lepiej)
-Jak pociski są skierowane w ciebie to nie lataj po całym ekranie tylko staraj się robić możliwie jak najkrótsze uniki (chyba że zaczniesz się niebezpiecznie zbliżać do ściany, wtedy zrób szybki ruch żeby rozproszyć nieco pociski i przeleć na drugą stronę wiązki pocisków po czym zacznij znów lekko unikać w drugą stronę)
-To wymaga pewnej wprawy, ale staraj się nie skupiać wzroku na swojej postaci tylko na pociskach, które dopiero się do niej zbliżają, szukając w nich ścieżek do przejścia.

There was a man who had everything
He met a youkai who knows everything
Now she has everything and he knows nothing.

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #3
-Nie będę powtarzać tego, co napisali państwo nade mną - przede wszystkim trening w formie gry czyni Cię coraz lepszym. Najlepiej, jak na poziomie Easy nie spędzisz za dużo czasu z racji, że potem skok na Normal może być dla Ciebie dużym wyzwaniem (o ile w ogóle chcesz się brać za Easy). Pozwól, że wrzucę tu coś:

Czerwonym prostokątem zaznaczyłam obszar, na który powinieneś najbardziej zwracać uwagę. Oczywiście pozostałe rejony wokół postaci też są ważne, jednakże po pewnym czasie grania wyrobisz sobie myślenie pt. "najbardziej muszę się strzec pocisków z góry, te po bokach mogę traktować jako ściany"

-Nie mam doświadczenia w grze na padzie, ale klawiatura... Taka, która jest dla Ciebie najwygodniejsza, będzie najlepszym wyborem w tej sytuacji. Ta gra nie wymaga kupowania nadmiernie drogiego sprzętu, by w nią grać i ją przechodzić (użytkownik laptopa here)

-O jakie konkretnie określenia żargonowe Ci chodzi? Mogę powiedzieć, co oznaczają, jeśli je podasz xD

-Co do EoSD to hm... Grać i uczyć się, jak wyglądają spelle i stage, jaką mają mechanikę działania. W Touhou dużo zależy od szczęścia, jednak wiedza nt. tego, co Cię czeka, pomaga na pewno w grze. Pomocne jest też oglądanie replayów na youtube, jeśli nie możesz wymyślić własnej strategii co do danego miejsca
  • Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 18:36:12 przez fretka

Losowa sygnatura tak bardzo losowa.

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #4
Miło mi powitać kolejną osobę.

Moim zdaniem:

1. Podobnie jak wyżej, grać systematycznie, a wzrok nie skupiać na postaci/hitboxie tylko trochę wyżej.
2. To już zależy od twoich upodobań. Ja swoje pierwsze gry zaczynałem od Easy, a dopiero po jakimś czasie przeszedłem na Normal, Hard i Lunatic.
3. Padem nie osiągniesz takiej precyzji i wyczucia postaci jak klawiaturą. Pad jest dobry jedynie do bijatyk.
4. Najlepiej mechaniczną, ale ponieważ takie są drogie to jakąś która nie ma problemów z wciskaniem conajmniej 5 klawiszy na raz oraz klawisze nie blokują jakichś manewrów (w niektórych nie można postacią latać na skosy kiedy trzymasz shift + z, a w moim nowym laptopie nie mogę nacisnąć X kiedy trzymam shift + z).
Dodatkowa BARDZO ważna rada: Klawiatura musi być koniecznie płaska. Na wysokich klawiszach strasznie niewygodnie się gra.
5. Nie. Żargonem posługują się secondary fagi, a my staramy się (a przynajmniej ja) trzymać jakiś poziom rozmów tutaj.
6. Taką samą jak do każdej innej gry na każdym poziomie trudności: Zapamiętać całą planszę na pamięć i ćwiczyć na practice jak omijać niektóre ataki.

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #5
5. Nie. Żargonem posługują się secondary fagi, a my staramy się (a przynajmniej ja) trzymać jakiś poziom rozmów tutaj.

czyli graze i hitbox to nie jest żargon touhou ? O:

Ja nigdy nie miałem żadnej taktyki - wszystko robię automatycznie. Wychwycić układ pocisków staram się już od samej góry (no chyba, że idą ze wszystkich stron na przykład). No i tak, pamięciówka i jeszcze raz pamięciówka. Oprócz PoFV, rzecz jasna ^^

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #6
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi na moje pytania, zamierzam wyciągnąć z nich kilka wniosków:

-Tak jak myślałem, moja klawiatura nie jest zbyt dobra. Ma wysokie klawisze i chyba z 8 lat (wejście ps2), da się na niej zauważyć pewne opóźnienie (około 0,1 sekundy, ale wiadomo że w Touhou nawet tyle może zważyć). Szkoda tylko że trzy inne klawiatury które testowałem miały pewien defekt - przy focusie z lewego shifta nie dało się poruszać w prawo (focus z prawego o dziwo działał ale tak nie dało się grać). Wygląda na to iż będę musiał poszukać odpowiedniej z niskimi klawiszami.
-Co do samej gry, to najgorzej unika mi się pocisków które lecą po różnych osiach (via spellcard Patchouli "Sylphae Horn High Level" czy "Extreme Colour Typhoon" Hong Mejing. Jakieś podpowiedzi jak dawać sobie z nimi radę?
-A co do żargonu, to dwa pytanka o słownictwo: co to jest "Waifu" (to tylko ulubiona postać czy ma jakieś głębsze znaczenie) i "Lolicon" które często pojawiało się w regulaminie.

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #7
czyli graze i hitbox to nie jest żargon touhou ? O:

A jest?
To oznacza, że "Spellcard", "power item", "point item", "Easy", "Normal, "Hard", "Lunatic", "Extra", "Stage" itp. to też żargon Touhou? XD

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #8
A jest?
To oznacza, że "Spellcard", "power item", "point item", "Easy", "Normal, "Hard", "Lunatic", "Extra", "Stage" itp. to też żargon Touhou? XD

nie spotkałem się z inną grą, gdzie był poziom lunatic, więc nie wiem :P z resztą słówek to tak ; )
ale np. z określeniem "zunpeta" nie spotkałem się już nigdzie poza th ;>

-A co do żargonu, to dwa pytanka o słownictwo: co to jest "Waifu" (to tylko ulubiona postać czy ma jakieś głębsze znaczenie) i "Lolicon" które często pojawiało się w regulaminie.

Tu powinni się wypowiedzieć nasi etatowi waifufagi, ale napisze to wprost - to Twoja ukochana, ulubiona, najnajnajnajnaj* żeńska postać 2D. I tu akurat nie chodzi tylko o świat touhou, ale o cały świat gier, mangi, anime, i temu podobne. Przynajmniej tak to rozumiem.

*Słowa nie są w stanie tego oddać, więc po prostu załóż, że poziom uwielbienia jest ostry.

Lolicon to też nie tylko touhou (zważywszy na to, że tak naprawdę w th istnieje chyba tylko jedna postać under fifteen (albo dwie, nie wiem, Maluczan popraw)). To po prostu fan loli, czyli dziewczątek under age of 15 ;) Albo przynajmniej tak wyglądających - tak naprawdę to słowo jest nadal sporne - spotkałem się i z jedną, i z drugą definicją, a że nie ma jakiegoś super sztywnego słowniczka fandomowego, więc nikt tu się tak naprawdę nie kłóci - widzisz małą, słodką dziewczynkę*, podoba ci się ona jak nie wiem co - chcesz fapać do niej ? jesteś loliconem :3 Przynajmniej tak to rozumiem.

*Chodzi oczywiście o dziewczynki 2D.

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #9
Lolicon to pedofil, ale na 2D. That's it.
Waifu? temat rzeka, wołam speca.

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #10
15 lat to zdecydowaaaaanie za dużo. Dałbym maksymalnie 10-12.

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #11
mi na początku po wstępnym oswojeniu się z touhou pomogło to:
http://touhou.wikia.com/wiki/General_Strategy

a szczególnie opis streamingu

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #12
No cóż, są pewne rzeczy o których lepiej byłoby nie wiedzieć. Swoją drogą, ciekawe czy ZUN tworząc Touhou wiedział w którą stronę zajdzie fandom... Ale nie oszukujmy się, Japonia to stan umysłu ^^

Edit: W pierwszym poście dodałem mojego dzisiejszego replaya. Jeżeli któryś z użytkowników ma chwilkę wolnego czasu, prosiłbym o drobną analizę mojej gry i wskazanie błędów.
  • Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2013, 22:54:30 przez CrazyWafel

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #13
To mój pierwszy post, więc na początku chciałbym się przywitać
Ave Caesar i Maryja zawsze dziewica.

Cytuj
w Touhou zacząłem grać jakieś 3 tygodnie temu (...) Póki co moje sukcesy to EoSD 2cc na normalu i PCB 3cc też normal.
Człowieku, i Ty jeszcze pytasz o jakieś rady? Ja w te pykawki gram od 2 lat a ledwie jedną, MoF 1cc zaliczyłem i to na easy. Z żółtkami w szrankach na jakichś turniejach nie staniesz bo ich touhou jest bardziej touhou od naszego w Europie, a na forumie to jak Ci się będzie chciało, jak dla mnie przy wrodzonym skillu który i tak masz, to żadna specjalna klawiatura za £250 nie będzie Ci potrzebna.
A, i lepiej o żargon forumowy nie pytaj, chyba że niemiłe Ci fałdy na mózgu. :>


В бой, защитники Монолита! В бой! Отомстим за падших братьев наших!

Odp: Kilka problemów zielonego gracza
Odpowiedź #14
do usunięcia