東方サッカー猛蹴伝

Recenzja:

Smoku東方サッカー猛蹴伝, znany także jako Touhou Soccer 2, to dodatek do fanowskiej gry sportowej Touhou Soccer. Zawiera wszystkie elementy wersji podstawowej, o których wspomnę w tej recenzji, oraz więcej dodatkowych, niewystępujących wcześniej opcji. Gra miała swoją premierę 31 grudnia 2006r, a została wydana przez Hachimitsu Kuma-san. Został również wydany fanowski patch tłumaczący ją na język angielski.

W Touhou Soccer 2 naszym zadaniem jest kierowanie poczynaniami wielu postaci znanych z gier Touhou od ery PC-98 aż do PoFV. Polega to na kontrolowaniu ich podczas licznych meczy piłkarskich, na których toczeniu właśnie gra polega. Pod kątem fabularnym gra daje graczowi do dyspozycji scenariusz główny oraz mniejsze wątki poboczne dostępne poza kampanią główną w menu gry. Ukończenie pomniejszych scenariuszy niesie za sobą różne nagrody takie jak odblokowywanie nowych postaci czy nowe umiejętności dla postaci już dostępnych w grach poza scenariuszami.

Dzieło Hachimitsu Kuma-san bardzo mocno przypomina gry z serii Captain Tsubasa (skądinąd znanego tytułu o piłce nożnej emitowanego jako anime również w Polsce, jako Kapitan Jastrząb), które dostępne były na platformy SNES i NES. Touhou Soccer jest grą sportową, wyjątkową w swoim rodzaju. Cała akcja przedstawiona jest graczowi z perspektywy, która przypomina ujęcia kamer śledzących dokładnie przebieg meczu. Kontrola jest ograniczona do jednej postaci jednocześnie (tej, która jest przy piłce w drużynie gracza lub jednej widocznej tylko na minimapie w momencie, gdy piłkę ma drużyna przeciwna) oraz do wydawania komend reszcie postaci w odpowiednich łatwych do spostrzeżenia momentach. Gra jest intuicyjnie łatwa do zrozumienia i szybko można się w niej nauczyć podstawowywch zasad rozgrywki.

Touhou Soccer poza opcjami kampanii głównej i pomniejszych scenariuszy posiada również „All-Star mode”, który pozwala na luźne mecze poza scenariuszami. Ten tryb daje też możliwość gry multiplayer na jednym komputerze. Kolejna dodatkowa opcja nosi nazwę "Travel mode" i jest to kampania, która daje graczowi nieco wiecej rónorodności i swobody w modyfikowaniu drużyny niż inne scenariusze. Gra posiada też możliwość zapisywania replayów z meczy, które można oglądać w Replay mode. Możliwości są więc całkiem spore jak na grę stanowiącą doujinsoft.

Od strony graficznej gra jest bardzo ładna i starannie wykonana. Styl grafik użytych w Touhou Soccer jest specyficzny i przez to może się nie spodobać każdemu graczowi. Wielkim plusem są sekwencje filmowe dla większości specjalnych, potężnych strzałów dla prawie każdej postaci. Wyglądają efektownie, mają w sobie "to coś", co sprawia, że nieczęsto chce się je przyspieszać i pomijać. Animacje poza filmikami mogą się jednak jako tako znudzić, jako że są wielokrotnie powielane. Nie zmienia to jednak faktu, że gra prezentuje sie świetnie i zadowoli niejednego gracza, który lubi grafikę 2D.

Muzyka stoi na wysokim poziomie. Chyba niemal każda postać doczekała się ciekawej aranżacji swojego motywu muzycznego, ładnej i pasującej do dynamicznej walki, mniej natomiast do walki przemyślanej i rozgrywanej w stylu partii szachów. Dodatkowo wkrada się tu monotonia. Muzyka powtarza sie na tyle często, że po dłuższym graniu można mieć jej dosyć.

Muzyka dobrze uzupełnia się ze sportowym klimatem gry. Jest dynamiczna, silna, energiczna. Każda postać ma swój motyw muzyczny zaranżowany w klimacie Touhou Soccera i w większości przypadków brzmi to świetnie. Mi niezwykle przypadły do gusty te w pewnym sensie rockowe kawałki, które nakręcają gracza i pozwalają lepiej wczuć się w rozgrywkę. Wadą jest jednak niemożliwośc ściszenia muzyki w samej grze, jeśli komuś w jakiś sposób to przeszkadza.

Touhou Soccer to dobra gra dla każdego fana Touhou. Oczywiście rekomenduję ją każdemu bez względu na to, czy lubi gry sportowe, czy nie. Zagorzałym fanom kanonu jednak mogą nie spodobać się fabularne zawartości gry. Pełno jest niepoważnych wątków stworzonych znikąd i wyssanych z palca - w zupełnie niezrozumiały sposób pojawia sie sam ZUN i nie wszystkie charaktery postaci są oddane w należyty sposób. Niestety nie powstał tez żaden kolejny sequel, który uwzględniałby postacie z MoF, nie mówiąc już o dalszych grach. Rozgrywka może przynieść wiele radości, ale ostatnie poziomy są niezwykle ciężkie i mogą wzbudzić frustrację nawet u bardziej cierpliwych graczy (o czym przekonali się juz członkowie administracji touhou.pl, którzy mieli przyjemność zagrać w ten tytuł). Nie zmienia to jednak faktu, że nalezy wyróżnić Touhou Soccer wśród innych fanowskich gier. To ogólnie dobre dzieło, które moim zdaniem w porównaniu do jakichkolwiek klonów Fify czy profesjonalnie wykonanych gier sportowych nie ma sobie równych (głównie dlatego, że są dziewczynki w śmiesznych czapkach). Jedno słowo dobrze wyraża całość klimatu gry - Badass. Czuć epickość w każdym meczu.

Warto wracać do tego tytułu na meczyk, dwa, co jakiś czas. Dziękuję za przeczytanie recenzji.

Oceny:

KretonH-CollectorScooter FoxMaluetarLeninMałyszeqHERUBIMSmokuŚrednia
Średnia??7.257.25???7.757.42
Grafika??610???88
Muzyka??89???109
Trudność??6 (7)2 (9)???4 (8)4
Miód??98???98.67

Wymagania sprzętowe:
Procesor 1.6 Ghz
Około 2 GB miejsca na dysku
Karta dźwiękowa zgodna z DirectSound
Karty graficzne Radeon9200/GeForce 5200 AGP lub RadeonX300/GeForce 6200 PCI-E z obsługą DirectX 9.0b (lub lepsze)
512 MB RAM lub więcej

Screeny:

001
002
003
004
005
006
007
008
009