東方ポケット戦争EVO

Recenzja:

Smoku東方ポケット戦争EVO jest fanowską, nieoficjalną grą Touhou, która została wydana 20 lutego 2010 na tajwańskim konwencie Fancy Frontier 15 przez 未完童話. Była ona sequelem do drobnej gry 東方ポケット戦争 z 2009 roku. W czerwcu 2010 roku premierę miał również dodatek do tej gry, zatytułowany 東方ポケット戦争EVO+ (w skrócie TPWEvo+). Została ona w pełni przetłumaczona na język angielski przez innych fanów.

W grze tej wcielamy się w rolę fana serii Touhou, który jest zaangażowany do tego stopnia, że często zdarzają mu się sny z dziewczynkami w śmiesznych czapkach (Coś jak nasi Admini - dop. Kreton). Kolekcjonuje on małe figurki postaci z Touhou o nazwie Gacha i za ich pomocą stacza boje z innymi graczami mu podobnymi. Pewnego dnia jednak w ciekawych okolicznościach znajduje on drogę do prawdziwego Gensokyo. Tam jego figurki nabierają nowego znaczenia, walczą w jego obronie, gdy jest w niebezpieczeństwie oraz pomagają mu przetrwać ryzykowne starcia i przedziwne przygody z bohaterkami gier ZUNa we własnej osobie.

TPWEvo+ jest strategiczną grą RPG polegającą na zdobywaniu nowych figurek, levelowaniu ich wedle własnych preferencji poprzez wybór poszczególnych statystyk oraz na postępie fabuły odbywającej się w Gensokyo. Figurki nabywamy w automatach za pieniądze, które zdobywa się dzięki opcji pracy lub przez wygrywanie walk z innymi przeciwnikami. Każda postać ma zestaw kart zaklęć, w które również można zaopatrywać się w sklepie dla maniaków podobnych głównemu bohaterowi, co czyni rozgrywkę zróżnicowaną i bardziej wymagającą. Aspektem strategicznym gry jest sama walka, która odbywa się w systemie turowym. Na początku każdej walki musimy ustawić nasze figurki na polu bitwy. Sposób ich rozmieszczenia ma niezwykle wielkie znaczenie, gdyż karty zaklęć wyrządzają różne obrażenia i efekty w zależności od odległości danej postaci od przeciwników. Dodatkowo czwarta bohaterka służy jako wsparcie naszej drużyny i udziela pasywnego bonusu na korzyść wszystkich jej członków oraz działa jak zawodnik rezerwowy. Z powyższego można jasno wywnioskować, że pozycjonowanie i przemyślana strategia mają duży wpływ na przebieg rozgrywki.

Dodatek evo+ dodaje przede wszystkim więcej postaci, których nie było w pierwotnej wersji, głównie skład bohaterek z dwunastej części Touhou, UFO. Dochodzi również nowy system znanych nam z UFO statków kosmicznych, które zdobywa się w walkach i inne mniejsze modyfikacje twórców.

Pod względem graficznym gra prezentuje się ciekawie. Arty postaci są dopracowane, jednak po długim graniu mogą znudzić, gdyż nie ma ich zbyt wiele. Animacja efektów kart zaklęć pozostawia wiele do życzenia - w większości jest taka sama dla każdej karty i niezbyt szczegółowa. Tła również nie szokują szczegółowością wykonania. Jednak modele postaci są kolorowe i wyglądają sympatycznie. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że można je dostosować do własnych upodobań, odblokowując skórki w ciągu trwania gry.

Muzyka stoi na wysokim poziomie. Chyba niemal każda postać doczekała się ciekawej aranżacji swojego motywu muzycznego, ładnej i pasującej do dynamicznej walki, mniej natomiast do walki przemyślanej i rozgrywanej w stylu partii szachów. Dodatkowo wkrada się tu monotonia. Muzyka powtarza sie na tyle często, że po dłuższym graniu można mieć jej dosyć.

東方ポケット戦争EVO+ jest bardzo ciekawą grą spośród gier Touhou stworzonych przez fanów. Spośród innych wyróżnia ją własny, charakterystyczny system i parę ciekawych smaczków dla każdego gracza lubiącego dziewczynki w śmiesznych czapkach. Może wciągnąć każdego na bardzo długo i sprawić, że będzie chciało się do niej wracać nawet po długim okresie niegrania. Sterowanie i wszelkie funkcje są łatwe do zrozumienia i wykrycia dla graczy, co zwiększa atrakcyjność tego tytułu. Polecam ją każdemu fanowi Touhou jako odskocznię od ZUNowskich gier danmaku i wymagających refleksu bijatyk. Nie jest to jednak gra, która potrafi wciągnąć na niezwykle długie okresy czasu, łatwo w niej popaść w rutynę.

Dziękuję za przeczytanie mojej pierwszej recenzji dla Touhou.pl.

Moje 3 grosze: Kreton

KretonJa dorzucę trzy gosze jako, iż ukończyłem ową grę i wiem z czym się to je. Gra przypomina pokemony - tego nie da się ukryć. Po dłuższym czasie robi się bardzo monotonna podobnie jak muzyka. Przy muzyce mogę zwrócić uwagę, że została stworzona przez Golden City Factory, którzy obok takich grup jak SOUND HOLIC, IOSYS czy =NeutraL= mogą pochwalić się całkiem sporą Touhougrafią. Arty są jak Smoku wspomniał - ładne - ale przypadają po 1 na postać. Z avatarami jest lepiej. Można postacie rozebrać do samej bielizny, przebrać, wyjąć Sakui wkładki, zobaczyć Yuukę w lateksie, Tenshi jako tenisistkę, Okuu jako BlackRockShooter, kunoichi Ayę, Suikę w stroju gimnastycznym, Suwako w prawdziwej formie, Santa Flandre, Youmu w szkolnym stroju kąpielowym czy Satori jako uczennice z podstawówki (5th Grade Loli). Mogłbym wymieniać bez końca ponieważ strojów jest ponad 100 łącznie. Dodatkowo zdobywamy elementy ekwipunku. Nie wpływają one na wygląd, ale na parametry. Smoku pominął też kilka ważnych faktów. Pozwolę sobie kilka przytoczyć.
Wspomniane UFO służy do craftingu itemków; gra posiada system pogody, która wpływa na rozgrywkę (leczy, ulepsza spelle); każda postać ma swój parametr odpowiadający za to jak bardzo nas lubi oraz niektóre postacie mają łączone spelle (np. Marisa, Yuuka i Mima). Gra ma jeszcze kilka smaczków - polecam zagrać i znaleźć samemu. Czy warto zagrać ? Warto. Ale szybko się nudzi. Kreton out.

Oceny:

KretonH-CollectorScooter FoxMaluetarLeninMałyszeqHERUBIMSmokuŚrednia
Średnia5.759.5?6.5?7.75?77.3
Grafika79?10?10?88.8
Muzyka310?4?9?76.6
Trudność6 (7)10 (5)?6 (7)?4 (8)?6 (7)6.4
Miód79?6?8?77.4

Wymagania sprzętowe:
Pentium III 800 Mhz
Około 900 MB miejsca na dysku
Karta dźwiękowa zgodna z DirectSound
Karta graficzna 16 MB (lub więcej)
256 MB RAM lub więcej

Screeny:

001
002
003
004
005
006
007
008
009