東方の迷宮

Recenzja:

SmokuNapoczątek zaznaczam, iż screeny pochodzą z wersji Special Disk z podmienionymi grafikami postaci.
東方の迷宮 znane także jako Touhou Labyrinth, jest kolejną z wielu fanowskich gier touhou, z gatunku gier RPG. Została ona wydana 30 czerwca 2009 roku przez 偽英国紳士団. Gra ta okazała się na tyle popularna, że doczekała się wielu update'ów oraz dodatków. Jednym z nich był Plus Disk, wydany 15 sierpnia 2009 na Comikecie 76, który poszerza rozgrywkę o dodatkowe poziomy, ekwipunek i postacie. Ostatnim natomiast był Special Disk, pochodzący z 20 czerwca 2010 roku dodający znaczące ilości bug fixów i pomniejszych dodatkowych funkcji.

Reimu i Marisa zasiedziały się w pałacu Remilii przez co nie zauważyły, że granica między Gensokyo, a światem zewnętrznym zaczęła sie rozpadać. Nagle na niebie pojawiła sie wielka wyrwa w przestrzeni, którą Reimu i Marisa w towarzystwie Remilii, Sakuyi i Patchouli zdecydowały się zbadać, by zażegnać ten nowy kryzys. I tu właśnie zaczyna się przygoda gracza. Podróżując przez różnego rodzaju poziomy labiryntu Touhou natykamy sie na niezwykle trudne wyzwania oraz spotykamy inne bohaterki świata ZUNa, które możemy zrekrutować. A wszystko to po to, by zażegnać nową, potężnych rozmiarów katastrofę.

W Touhou Labyrinth sterujemy poczynaniami drużyny postaci składającej się z 4 osób, dobrze nam znanych dziewczynek w śmiesznych czapkach, wedle naszego wyboru. Gra jest niemal klasycznym RPGiem w stylu Dungeon Crawler. Polega na badaniu kolejnych poziomów labiryntu, pokonywaniu potworów, przechodzeniu pułapek, zdobywaniu punktów doświadczenia i nowego ekwipunku. Walka odbywa sie w systemie turowym przypominającym gry z serii Final Fantasy. Rozmieszczenie jednostek ma znaczenie, gdyż sporo przeciwników atakuje np. wyłącznie postać po lewej stronie. Gra wymaga strategicznego myślenia i sprawnych bojowych taktyk, które każdy może sobie ustalić. Postacie rozwijane są za pomocą zdobytych w aktywnych walkach punktów, które gracz sam wydaje na ulepszanie wybranych cech. Przerażający moze się wydawać jednak poziom trudności samej gry. Walki z bossami niejednokrotnie zmuszą każdego do sięgniecia po odpowiednie poradniki w internecie, gdyż najmniejszy błąd kosztuje porażkę całą drużynę. Pod tym względem gra jest tak trudna jak same shootery touhou, na swój specyficzny RPG-owy sposób.

Dodatek Plus Disk uzupełnia grę o kolejne 10 z podstawowych 20 poziomów lochów do badania (więc w sumie mamy aż 30), a także szeregi nowych przeciwników, ulepszeń, sprzętu dla postaci i oczywiście dodatkową fabułę i postacie. Special Disk, zwieńczający całą grę wydaje się natomiast dodatkiem raczej kosmetycznym, poprawiającym mechanikę gry. Jednak dodaje jedną zasadniczą i bardzo cenną opcję: możliwość zmiany grafik postaci.
Uwierzcie mi, grafiki, jakie oferuje sama gra, są miejscami naprawdę tragiczne i obrzydliwe. Wiele razy się skrzywiłem na widok Yukari, Ran, Alice, wiec pojawienie się Special Disku i odpowiedni wkład innych fanów sprawiły, że gra stała sie nie tylko znośnie wygladająca, ale i ładna (moje screenshoty prezentują głównie arty Sayori z Neko Works).

Kwestia grafiki. Jak już wspomniałem, Special Disk wprowadził pewną customizację dla gracza i wybór własny w kwestii portretów postaci. Pierwotnie jednak były one bardzo brzydkie. Przeciwnicy również nie zaskakują szczególną jakością w walce. Wielu z nich powtarza się w wyłącznie zmienionych kolorach. Pomieszczenia mogą wydawac się monotonne, chociaż każde piętro jest wzbogacone o inne tło. Efekty zaklęć są już za to całkiem przyzwoite i pasujące do postaci. Ich zróżnicowanie cieszy oko.

Muzyka w grze jest w porządku. Nie jest zła, jednak nie można powiedzieć by była szczególnie dobra. Nie rzuca sie w ucho dla przeciętnego gracza, nie wzbudza pragnień przeszukiwania internetu w poszukiwaniu sound tracku z gry. I z pewnoscią nie spodoba się wszystkim. Trudno powiedzieć coś wiecej.

Polecam tę grę wszystkim, którzy potrafią docenić interesujacą grę RPG. Ze wszystkimi dodatkami i po podjęciu trudu wymiany grafik postaci w grze, mamy do czynienia z kolejną świetną pozycją na rynku fanowskich gier Touhou. Może jednak znudzić się prędko niektórym graczom, a innych odstraszyć sporym poziomem trudności. Dla fanów dungeon crawler RPG i Touhou jednak może okazać się bardzo wciągająca. Może zabić długie godziny nudy.

Dziękuję każdemu za przeczytanie recenzji i zapraszam do przeczytania innych artykułów znajdujących sie na naszej stronie, nie tylko mojego autorstwa, a także do oczekiwania kolejnych recenzji touhou.pl.

Moje 3 grosze: Kreton

KretonObiecałem sobie, że się do tej recenzji nie dopiszę, ale jednak muszę. Smoku się dobrze o grze rozpisał, jednak pominął kilka rzeczy. Z nowości jakie oferuje ważący ponad 300 mb Special Disk mamy nowy wygląd Menu głównego, możliwość sprzedawania niepotrzebnego złomu (czyt. ekwipunku), nową muzykę (lepszą, niż poprzednia), możliwość zmiany grafiki postaci oraz lekki bugfix. Co do postaci, ich brzydotę wspomniał Smoku. Nie pozostaje mi nic innego jak się z nimi zgodzić, mimo to nie bardzo chciało mi się bawić w zmianę grafik (w sumie chciałbym tylko podmienić grafikę Ai >_<). Wytrzymam na oryginalnych. Smoku nie wspomniał jednak o jednym ważnym aspekcie gry. Humor. Gra ma mocny humor. Postacie nabijają się z siebie, z gry oraz z innych gier. Nie dam przykładu dialogów, ale podam przykład nawiązania: zamrożona Minoriko - nawiązanie do Sengoku Rance. Tyle ode mnie.

Oceny:

KretonH-CollectorScooter FoxMaluetarLeninMałyszeqHERUBIMSmokuŚrednia
Średnia4.55.5?5?7.25?5.755.6
Grafika47?6?10?66.6
Muzyka56???3?75.25
Trudność2 (9)2 (9)?2 (9)?8 (6)?2 (9)3.2
Miód77?7?8?87.4

Wymagania sprzętowe:
Procesor 1GHz lub szybszy
256MB RAM
Karta graficzna 48MB lub lepsza

Screeny:

001
002
003
004
005
006
007
008
009


Youtube: