Eastern Starlight Romance

Recenzja:

SmokuWraz ze wzrostem liczby fanów naszych ulubionych dziewczynek w zabawnych nakryciach głów pojawiają sie coraz to nowsze i wymyślniejsze pozycje gier fanowskich. Recenzje tych gier również coraz częściej pojawiają sie na touhou.pl. Gry RPG, fanowskie gry danmaku, a nawet gry sportowe znajdują się w tym interesującym asortymencie, jednak jest jeszcze jeden gatunek, którego do tej pory nie omawiałem na łamach naszej strony: Visual Novel.

Gatunek Visual Novel (w skrócie VN) to długi i kontrowersyjny temat poruszający wiele dyskusji w świecie zarówno gier, jak i książek. Zrobił się on nieco bardziej znany mniej zainteresowanym tego rodzaju grami fanom spoza Japonii od czasów publikacji oczekiwanej od wielu lat VNki pt. Katawa Shoujo, stworzonej przez amatorską anglojęzyczną grupę Four Leaf Studios. Jak być może większość czytelników tej recenzji wie, VN to gra polegająca w głównej mierze na czytaniu. Przed oczami gracza rozgrywa się historia widziana z perspektywy głównego bohatera, jego przygody i perypetie, często bardzo związane z miłosnymi elementami życia. Rola gracza ogranicza sie wyłącznie do podejmowania różnych decyzji za głównego bohatera. (jest to swego rodzaju, interaktywna książka. -dop, Kreton.) Niektóre VNki pozwalają na więcej decyzji, inne mniej, niektóre natomiast wcale nie dają możliwości wybierania losu naszej postaci, ograniczając się do przedstawienia jednej spójnej historii. Znanym elementem w VNkach jest też wymiar seksualny. Jest on elementem kluczowym niektórych VNek, które nazywane są z tego powodu eroge. Jednak recenzowana tutaj fanowska gra Touhou takim eroge nie jest.

Eastern Starlight Romance to największy aktywny i znany Touhou VN, który jest w dalszym ciągu w produkcji. Jego tworzeniem zajmuje się anglojęzyczna grupa Dai-Sukima Dan, której członkowie odwiedzają znane nam, touhoutardom, strony o tematyce touhou, jak shrinemaiden.org. Aktualnie wyszła wersja demo 2.0, którą można zdobyć od lipca 2011. Dai-Sukima Dan udostępnia swoje dzieło legalnie za darmo na swojej stronie internetowej. Została ona zrobiona na silniku Ren'Py do robienia VNek, tym samym co Katawa Shoujo.

Historia zawarta w tej VNce jest skoncentrowana na przygodach Marisy Kirisame, jednej z głównych bohaterek serii Touhou. Pewnego dnia do leśnego domku sympatycznej wiedźmy przychodzi Keine Kamishirasawa z Wioski Ludzi ze strasznymi wieściami. Zmarł ojciec Marisy i ona, jako jedyna krewna, musi zająć się formalnościami związanymi z tą śmiercią. Naturalnie nasza czarownica zajmuje się wszystkim, ale wydarzenie to niezwykle nią wstrząsa. Widzimy dużo rozsterek i rozważań bohaterki na mnóstwo tematów, a przede wszystkim na temat nieśmiertelności. Gracz podejmuje wiele decyzji odnośnie tego dokąd Marisa powinna się udać w ciagu całej gry, zmieniając swoje stosunki z innymi postaciami z Gensokyo.

Gra pozwala na różne tzw. "routy" (ścieżki) romantyczne, na które wkroczyć może Marisa. Twórcy zastrzegają, że nie będzie scen erotycznych, tylko skupienie na wątkach romantycznych. Opcja romansowania z Rinnosuke jest jednak niemożliwa, możliwe są wyłącznie romanse z innymi dziewczętami. Gracz może rozwijać różnego rodzaju talenty u Marisy, zarówno w danmaku jak i jej wiedzy i nie tylko, co urozmaica rozgrywkę.

Grafika prezentuje się całkiem atrakcyjnie, wszystkie postacie narysowane są w miarę starannie, tło nie gryzie strasznie w oczy. Styl, w jakim jednak narysowana jest VNka moze nie podobać sie wszystkim. Z mojej strony dodam, że bardzo długo trwało zanim faktycznie przyzwyczaiłem się do tego stylu. Generalnie jednak jest nieźle.

Muzyka jest delikatna i kojąca, pasuje do klimatu i potrafi odprężyć i jednocześnie nie znudzić czytającego. Dobrze komponuje się z atmosferą panującą w VNce i buduje sama dobry nastrój. Spotkamy wiele utworów będących aranżacjami znanych nam motywów muzycznych niektórych postaci, jak np. Flandre Scarlet (która również posiada swój route).

Gra jest najlepszą dostępną Visual Novelką Touhou jaki tylko można znaleźć w internecie (Dai-Sukima Dan pracuje jednak nad jeszcze jedną VNką o nazwie Touhou Mecha, którym zainteresuję się po ukończeniu tej recenzji), z pewnością zrobionym najbardziej profesjonalnie ze wszystkich dostępnych VNek Touhou, a takich nie jest wiele, tym bardziej w wersji anglojęzycznej. Widać ile serca twórcy włożyli w historię, która nadal nie została ukończona. Dbałość o szczegóły również jest imponująca, nie sposób nie docenić tego dzieła i nie polecić go każdemu fanowi Visual Noveli oraz Touhou, a także poruszających historii. Dla zagorzałych fanów kanonu Touhou może jednak czekać pewne rozczarowanie, gdyż absolutnie nie wszystko trzyma się stricte tego, co głosi ZUN. Niemniej jednak podjęcie tej gry z pewnym dystansem w tej kwestii przyniesie każdemu wiele radości. Gra wyłącznie dla ludzi, którzy są na tyle cierpliwi, by znieść długa lekturę.

Dziękuję za przeczytanie kolejnej recenzji,

Oceny:

KretonH-CollectorScooter FoxMaluetarLeninMałyszeqHERUBIMSmokuŚrednia
Średnia???????88
Grafika???????77
Muzyka???????88
Trudność???????8 (4)8
Miód???????99

Wymagania sprzętowe:
Nie ruszy tylko na sprzętach sprzed 15 lat
Zalecane przynajamniej 300 mhz, 128 MB RAM.

Screeny:

001
002
003
004
005
006
007
008
009