IOSYS - 東方氷雪歌集

Recenzja:


Gatunek: Dance, Rock, Drama
Numer Katalogowy: [IO-0147]

TrackLista:

 1. miko - チルノのパーフェクトさんすう教室
  Org: おてんば恋娘
  Pol: Kochana Chłopczyca
  Embodiment of Scarlet Devil - Motyw Cirno
 2. miko&あゆ - コミカルなミシャグジとラジエーション
  Org: おてんば恋娘
  Pol: Kochana Chłopczyca
  Embodiment of Scarlet Devil - Motyw Cirno
 3. miko、イザベル&ペス - 愛のチルノ劇場「虫のくせに偉いね!」の巻
  Org: ---
 4. 神波千尋 - 青色のチルノ
  Org: おてんば恋娘
  Pol: Kochana Chłopczyca
  Embodiment of Scarlet Devil - Motyw Cirno
 5. miko、イザベル、ペス&龍波しゅういち - 愛のチルノ劇場「変態のくせにずるい!」の巻
  Org: ---
 6. Dummy - PERFECT FREEZE
  Org: おてんば恋娘
  Pol: Kochana Chłopczyca
  Embodiment of Scarlet Devil - Motyw Cirno
 7. 山本椛 - FREEZING ON ME
  Org: おてんば恋娘
  Pol: Kochana Chłopczyca
  Embodiment of Scarlet Devil - Motyw Cirno
 8. miko、イザベル、ペス、龍波しゅういち&たくや - 愛のチルノ劇場「無理なものは無理!」の巻
  Org: ---
 9. あさな - 雪が恋しくて
  Org: おてんば恋娘
  Pol: Kochana Chłopczyca
  Embodiment of Scarlet Devil - Motyw Cirno
Fragmenty utworów zamieszczone są w celach promocyjnych (mp3, 128 kbps, 30 sec).

Opis:

KretonPłyt typu OTE (One Track Arrange) jest, biorąc pod uwagę ilość albumów, raczej mało. Wyliczając te co pamiętam będzie to IOSYSowy dwupłytowy Gossun Project, Cranberry Sweets od =NeutraL=, Twinkle Twinkle od NEUTRAL2 (choć tutaj bardziej chodzi o postać Marisy, niźli aranżację konkretnego utworu), チルノProject od Loli-Hunter Music, dwupłytowy 幽霊楽団 ~ Phantom Ensemble od UI-70, 文の唄 również od Loli-Hunter Music, czy też opisywana tutaj IOSYSowa Anologia Lodu i Śniegu. Powyższe albumy łączy fakt, że są aranżacjami jednego utworu. I tak Gossun Project to albumy remixujące 魔理沙は大変なものを盗んでいきました, który jest aranżacją tematu Alice. Cranberry Sweets to aranżacje postrzelonej wampirzycy czyli Flandre. Twinkle Twinkle skupia się wokół tematów Marisy. Phantom Ensemble... No cóż... Nazwa albumu mówi sama za siebie. 文の唄 to aranżacje najszybszej Tengu. チルノProject oraz 東方氷雪歌集 to albumy skupiające się na aranżacjach najsilszej wróżki w Gensokyo i to na tym drugim albumie skupimy się teraz. Album zawiera trzy dramy i poświęcę im oddzielny akapit. Zaczynamy!

Wszystkie utwory to aranżacje tematu Cirno z EoSD więc nad źródłem nie ma się co spuszczać. Ciekawym faktem jest, że płyta zawiera 9 utworów nawiązujących od ⑨. Cirno wszędzie lodzić będzie... Ok, to suchar. Sama nazwa albumu, 東方氷雪歌集 jest parodią 氷結果汁, produkowanego przez japoński koncern piwny Kirin Brewery Company. Przejdźmy do właściwego opisu.

Album otwiera głupia nauczycielka czyli チルノのパーフェクトさんすう教室. Jest to dość popularna aranżacja, głównie dzięki TETLA POT'owej animacji będącej PVką do tego utworu (do obejrzenia u nas na stronie). Utwór jest dość energiczny oraz w rolę Cirno wcieliła się miko zanana z wielu aranżacji - głownie od IOSYS. Z tego utworu wzięło się powiedzenie 幻想郷にバス無い czyli "W Gensokyo nie ma autobusów". (Ale są pociągi hihihi, dop. Yuakri)

Drugi utwór jest nie tylko aranżacją Cirno, ale także parodią tego trailera do Lucky☆Star OVA. Żeby było ciekawiej wszystko jest jeszcze bazowane na You wa Shock! będące pierwszym openingiem do Hokuto no Ken. Podchodzące pod rock utwór opowiada o... Oczywiście o zamrażaniu żab przez Cirno. Na wokalu oczywiście miko w roli Cirno oraz あゆ w roli Suwako. Jest energicznie i przyjemnie.

Pomijając dramę, kolejny utwór jest bardzo nietypowy. Potwierdza regułę, że KAŻDY styl pasuje do Touhou. Nie przypominam sobie, żebym był fanem Tango, bądź żebym umiał Tango tańczyć. Niemniej jednak utwór jest przyjemny. Dodatkowo jest to parodia "Kuroneko no Tango" (Tango, The Black Cat) autorstwa Minagawa Osamu, który bazuje na Włoskiej piosence "Volevo un gatto nero". Aoiro no Chiruno Chiruno Chiruno xD. Nie wiem co jeszcze można napisać o Tango... Chyba tyle, że można się nauczyć tańczyć.

Kolejnym utworem (pomijając dramę) jest utwór z wokalem by Dummy, znanym z jednego wcześniejszych albumów IOSYS. Utwór opowiada o tym, że nie ważne jak silny jest przeciwnik - Perfect Freeze zamrozi go. Wszystko w przyjemniej (wbrew pozorom), ciepłej rockowej oprawie. ARM pokazuje po raz n-ty, że potrafi zrobić muzykę w każdym stylu. Dodatkowo jest to parodia utworu "SKILL" od JAM Project.

Temperatura niebezpiecznie zbliża się do zera absolutnego. Cirno nie śpi, pracuje. Naprawdę nie wiem do czego można porównać. Jeśli dobrze rozumiem tekst, piosenka opowiada o nawet postać o wyglądzie dziecka może być silna i zamrozić wszystko. Zimna Cirno taka zimna. Na wokalu 山本椛, którą parę albumów później będzie można usłyszeć w roli Yamyxanadu sądzącej winnych (lub nie).

Płytę kończy dość spokojny utwór o gorącej miłości Cirno do... Śniegu. Całość w spokojnym stylu pasującym doskonale na zakończenie albumu. Wiele o tym powiedzieć nie można, może tyle że na wokalu siedzi あさな znana między innymi z takich utworów jak Fräulein Lilie czy The Crystalized Ocean czy aranżacji ETERNAL BLAZE z płyty ANIME HOUSE PROJECT ~神曲 selection vol.1~ (który z House ma niewiele wspólnego).

Obiecałem poświęcić oddzielny akapit na dramy... Niewiele o nich można powiedzieć. Pierwsza, 「虫のくせに偉いね!」 opowiada o tym, jak Cirno chce pomóc Wriggle przy jej pracy ale ostatecznie dzięki Marisie, przeobraża się to walkę, bo Cirno mimo wszystko jest idiotką. Druga, 「変態のくせにずるい!」 oraz trzecia, 「無理なものは無理!」 z braku tłumaczeń pozostają owiane tajemnicą. Wiadomo natomiast, że w roli Cirno występuje miko, イザベル (fajna dupa) jako Marisa, Wriggle głosu użyczyła ペス (jest to alias 岩杉夏). Rola Rinnosuke przypadła 龍波しゅういち, który raczej zajmuje się pisaniem tekstów do piosenek. Narracją zajmuje się しゃちょう (znany szerzej jako lyrikist 夕野ヨシミ) oraz w ostatniej dramie również たくや.

Czas kończyć. Płytę mogę polecić w sumie każdemu, jest to pozycja obowiązkowa dla fanów najsilszej wróżki. Jeśli nie przerażają was dramy (trwające łącznie około 15 minut) płyta może się wam spodobać. Nie mogę rzec by była to jedna z moich ulubionych płyt, ale na pewno ma utwory godne uwagi. O tym, poniżej. Kreton Out!

Najlepsze utwory:

01 miko - チルノのパーフェクトさんすう教室
02 miko&あゆ - コミカルなミシャグジとラジエーション
04 神波千尋 - 青色のチルノ
09 あさな - 雪が恋しくて

Na zakończenie:

Ogólna ocena: 7/10
Recenzował: Tengu Naczelny - Kreton

7574