Przejdź do głównej treści

Aktualności

  • Atak spam-botów... i po co...
    W razie problemów w rejestracji prosimy i info na IRC.
  • Rejestracja tymczasowo włączona (prosimy także o kontakt na IRC) ...

Temat: Polska Touhou wiki – co z tym fantem? (Przeczytany 9464 razy) poprzedni temat - następny temat

0 Użytkownicy i 1 Gość przegląda ten temat.
Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Polska wiki o touhou jest słabym stanie. Przede wszystkim nie ma aktywnych użytkowników, a biurokraci ogółem zdematerializowali się. Jednak w szukajce łatwo na nią trafić i ma sporo materiału. Ma tłumaczenia i sporo opisów gier, aż szkoda by to było zakopać.
Coś z nią można zrobić tylko...

  • Nie wiem kto ma tutaj doświadczenia w pracy z wiki... Jako osoba która w tym sporo siedziała, potrafi zauważyć że jest bardzo mocno zapuszczona, a niektóre elementy wołają o pomstę do nieba. Brak tutaj nawet stron pomocy dla edytorów, czy nawet czegoś w rodzaju kanciapy.
  • Problemem jest też kłopotliwa rejestracja, wymagająca akceptacji z angielskiej wiki. Zabezpiecza ona co prawda przed spamem, ale skutecznie zniechęca do edycji.
  • Brak aktywnego biurokraty, czy nawet admina. To już ogółem paraliżuje wiele rzeczy, i uniemożliwia poprawki na stronie głównej czy nawet takie podstawy jak aktualizację newsów.
  • Konieczne by było wsparcie osoby dobrze znającej Japoński, by uniknąć wpadek z tłumaczeniami czy opisami imion. Tutaj często trafiały się potknięcia.

Ogółem koncepcje odbudowywania wiki mam dwie, a każda ma swoje wady i zalety.
  • Można skopiować jej teksty na wikię, i rozbudowywać tam. To dałoby wsparcie wikii, możliwość swobodniejszej edycji i ogółem czystą kartę. Z wad zaś... Skórka wikii oasis, która bezdyskusyjnie ssie. Do tego reklamy, i edytor wizualny który jest katastrofą.
  • Można też poszukać dawnych biurokratów i poprosić ich o prawa. Kanał IRC jest od wieków martwy, a przeszukiwanie i stalkowanie ludzi może być niemile widzane. Za to odpadnie robota z przeprowadzką.
To nie musi być na teraz i zaraz, ale moim zdaniem coś wypadałoby zrobić, nie sądzicie?

Powiem tak, jestem wielkim miłośnikiem dobrego majonezu.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #1
Nie wiem czy reaktywacja wiki ma sens w obecnym momencie, ledwo się ludzie garnąc do jakichkolwiek zajęć, a co dopiero do tworzenia artykułów na wiki. Niestety znacznie wygodniej byłoby publikować twórczość jako artykuły dla strony niż jako artykuły dla wiki.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #2
Dużo informacji jest na anglojęzycznych stronach, w razie czego słownik, albo nawet google translate pomogą coś zrozumieć.
Nie znam się na wiki w ogóle, ale skoro jest łatwiej przenieść na wikię i tam się bawić, to imo to jest lepsza droga. No, chyba, że prawa autorskie, czy coś. Albo stworzyć nową wiki korzystając z dostępnych materiałów?

ledwo się ludzie garnąc do jakichkolwiek zajęć, a co dopiero do tworzenia artykułów na wiki.
Może w zimie się zachce coś robić, komputer wtedy będzie przyjemnie grzał... ^^

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #3
Też wolałbym, żeby zamiast poświęcać czas na polską wiki spożytkować ją na odświeżenie artykułów na stronie, szczególnie, że pomocnych dusz jak na lekarstwo.
Swego czasu był nawet taki użytkownik @Zanarhi co obiecywał dodać opisy do postaci, ale zapał umarł :/
Poza tym ogólnie, jaki w tym interes dla strony (jeśli jesteśmy w kontekście tym) byłby, żeby nowy kontent tworzyć tam?

PS. Na górze strony, forumowa szukarka ma opcję szukania na Touhou Wiki w wersji angielskiej jeśli ktoś potrzebuje :)


Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #4
Pomijając fakt, że większość tłumaczeń jest branych z angielskiej wiki, która... nie ukrywajmy - ssie. Bo np. wg Wiki Maribel i Renko trudnią się... ... ... Nekromancją ? No ja myślałem, że mają klub okultystyczny... No, przynajmniej tak mówią kanji, ale co ja się tam znam. Tłumaczący via google translate wiedzą lepiej.  W zasadzie zastanawia mnie czy ktoś to w końcu poprawił.

Polska Wiki ?
R.I.P.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #5
Myślę, że lepiej uzupełniać artykuły na stronę niż na wiki.

Mamy tu już ładne opisy postaci, zdjęcia, podstawowe informacje. Wszystko fajnie posegregowane w dziale "postacie" na stronie.
Ale można jeszcze dać pod każdą postacią:
- artykuły na ich temat (pisane przez użytkowników), napisane na podstawie mang/książek/fanonu/whatever.
- tłumaczenia ich opisów z: Omake.txt; MPiSS; SoPM

Gdyby zrobić to na tej samej zasadzie co "fill the site", i napisać czego dokładnie brakuje - To mógłbym coś naskrobać od czasu do czasu.
Ewentualnie mógłbym przetłumaczyć wszystkie wymienione wcześniej kanoniczne opisy postaci, ale niestety tylko z angielskiego na polski.
Nie tłumaczę z japońskiego więc troszkę chujowo to będzie, ale to może być lepsze niż nic.

W ten sposób można zrobić coś w rodzaju "kompendium wiedzy" na stronie, które nie będzie wymagało żadnej wiki.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #6
@Raion nawet jeśli to oznacza, dużo więcej roboty niż ogarnięcie wiki która wiele rzeczy ma już gotowych? Odpowiednio wyczerpujące temat opisy dziewczynek wymagają jednak nieco wysiłku. Nie mówiąc poprawkach, które na pewno będą konieczne. Duplikowanie wiki na stronie brzmi wręcz zbyt ambitnie.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #7
wersje demo wiki już mamy, podstawowe info oraz wysztko pogrupowane.
Zostaje tylko wypisać czego potrzeba i powoli to uzupełniać.

Czym bardziej ambitnie tym lepiej! Po co się ograniczać?

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #8
Po prostu to jest dosyć długotrwała robota jeśli ma być zrobiona dobrze. A same ambicje, nic nie znaczą. Tutaj najlepiej działa swobodne dodawanie treści. A wiki do tego typu zadania po prostu sprawdzają się najlepiej. Nie wiem czy naprawdę podrzucanie komuś treści na maila, a potem wysyłanie 20 razy poprawionej wersji jest takie wygodne.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #9
Wystarczy założyć wątek na forum, gdzie będzie można wysyłać tekst.
Ewentualne poprawki ludzie będą do tekstu zgłaszać. (jeżeli ktokolwiek będzie to czytał)
I po jakimś czasie ktoś z administracji będzie wrzucał na stronę.

I tak przecież na wiki jak dodajesz treść, to musi przejść weryfikacje. By każdy nie pisał byleczego. Tu podobnie.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #10
Nie na touhou wiki. Dodawałem tam treść, co prawda na angielskiej i pojawiała się od razu. Owszem, jest log. Kto co i gdzie, ale to tylko log. Treści zazwyczaj nikt się nie czepiał (muzyka), co najwyżej grammar nazi poprawiał, a i tego było mało.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #11
Swego czasu był nawet taki użytkownik @Zanarhi co obiecywał dodać opisy do postaci, ale zapał umarł :/
Razem ze stroną, tehe~~
In b4: wiem, że teraz dzieją się tu Rzeczy i to jest fajne, ale za czasów jak Zanarhi lurkował (a teraz nie lurkuje już nawet Innej Polskiej Strony O Touhou Z Logiem Korzystającym Z Wizerunku Pewnej Lodowej Wróżki), to tutaj było martwo i pusto jak na cmentarzu komunalnym w Boże Narodzenie.

Imo nie ma co mieć pretensji do innych, że nie robią (sup SKN). Sam osobiście jestem zdania, że fajnie jest, gdy ludzie przynoszą naręcze kontentu na stronę, ale z drugiej strony jeśli tego nie robią, to biadolenie w klimatach dziadków narzekających na tą dzisiejszą młodzież jest nieco nie na miejscu, zważywszy że to wszystko fanowskie projekty, za które nikt nikomu nie płaci.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #12
@Kreton w sumie na każdej wiki można wprowadzać zmiany, i moderator dopiero cofa jak coś jest nie tak. Jedynie wikipedał ma mechanizm redaktorów, którzy najpierw akceptują zmiany.

@PookyFan Ale całość dotyczy tego, by jakoś tą nieszczęsną wiki się zająć albo zakopać. A ona wygląda tak beznadziejnie, że nawet szympans w to nie wierzy. A on cierpliwym zwierzęciem jest.

@Raion Twój pomysł, ma jedną wadę której nie ominiesz, mianowicie konieczność zatwierdzenia wszelkich poprawek i treści przez H-C i Kretona. To będzie sporo babraniny.

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #13
Cytat: Red Fedora
konieczność zatwierdzenia wszelkich poprawek i treści przez H-C i Kretona. To będzie sporo babraniny

Owszem, w obecnej formie tak. Plan jest jak to zmienić. Jednak na jego wykonaniu stoją dwie przeszkody.

1. Ja się nie znam na php/sql/cotamjeszcze. Mogę co najwyżej jakieś proste poprawki w kodzie czy cssie zrobić. Techniczny jest tu HC, ale niestety jest on - wbrew temu co ludzie mogą myśleć - człowiekiem, nie AI. Dodatkowo głownie zajętym, a zakrzywianie czasoprzestrzeni nie jest już tak efektywne jak za czasów gdy był na studiach.
2. Powiązane z 1 - edycja kodu strony - na przeszkodzie stoją ograniczenia serwerowe - a to coś nie działa, a jak działa to nie tak jak trzeba. A z braku czasu HC nie bardzo może nad tym przysiąść.

I nie, zmiana skryptu na wordpressy/joomle/innegotowce nie wchodzi w rachubę - dlatego powstało to-o-czym-się-nie-mówi.

Co do samej zmiany - podesłane materiały i tak wymagałby akceptacji, ale pojawiałyby się na stronie od razu jak draft do późniejszej akceptacji przez Administrację. A wsio z panelu użytkownika... ... ... Na przeszkodzie, którego stoją punkty 1 i 2.
  • Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2016, 14:40:42 przez Kreton

Odp: Polska Touhou wiki – co z tym fantem?
Odpowiedź #14
jbc, tak tylko w kwestii samych opisów postaci to specjalnie pod @Zanarhi podczepiłem parserek Markdown pod opisy, więc akurat tutaj to tylko kwestia była wrzucenia pliku na serwer (pomijając tam kwestie sprawdznia ortów, stylistyki, etc) dlatego tak ubolewam.
W zasadzie to miałem wszystkie artykuły na ten format przerobić (tylko, że teraz jest tyle innych rzeczy jeszcze na todo, że nie wiem kiedy do tego dojdę).
Na razie niestety trzeba dodawać ręcznie (czyli przez adminów) bez użycia jakiegoś panelu, ale podsyłać zawsze coś można, albo przez kretona, albo w jakimś temacie na forum.
PS. tak se przez chwilę pomyślałem czy by nawet je w takiej formie nie wyświetlać jak newsy, to byłaby nawet jakaś myśl (szczególnie, że chciałem dodać powiązane do artykułów powiązane tematy na forum zamiast DISQUS)
  • Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2016, 15:29:07 przez h-collector