Przejdź do głównej treści

Aktualności

  • Atak spam-botów... i po co...
    W razie problemów w rejestracji prosimy i info na IRC.
  • Rejestracja tymczasowo wyłączona (prosimy o kontakt na IRC) ...
    Ktoś ma za dużo zabawy z rejestrowaniem fejkowch kont...
  • Upgrade skryptu forum

Najnowsze wiadomości

1
Aktualności / Odp: Touhou na Steam
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
14.11.2017 można pobrać demo jakby komuś bardzo zależało przetestować
2
Aktualności / Odp: Touhou na Steam
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
Widać jednak pewne przyśpieszenie.
Wersja Steam 東方天空璋 ~ Hidden Star in Four Seasons. będzie już dostępna od 18 listopada, jest już nawet dostępna podstrona dla gry.

Zobaczymy, kiedy dojdzie język angielski :D
Może to jednak o nim była mowa, że w przyszłym roku.
3
Aktualności / Strange Creators of Outer World - vol 4
Ostatnia wiadomość przez h-collector -

31.10.2017 wydany został 4 numer Touhoumagazynu Strange Creators of Outer World (data premiery była zapowiadana od pewnego czasu i tym razem obyło się przez większych przesunięć).
Bliżej jego zawartości można przyjrzeć się na moeoh.dengeki.com (jak ktoś potrafi jap.).

Dla tych co jednak w języku japońskim nie bardzo się odnajdują postaram się mniej więcej nakreślić zawartość:
Kącik dotyczący Touhou 16

Standardowy kącik w ramach, którego znajdziemy informacje dotyczące plansz, postaci oraz systemu Touhou 16 podparte szczegółowymi grafikami. Fragment nie tylko dla nowych graczy, ale także dla graczy, którzy już są dobrze obeznani z tą częścią, na pewno znajdą coś ciekawego!
Wywiady i szkice

Obszerny wywiad z ZUNem, a także z twórcami związanymi z Touhou w tym Makoto Hirasaka, który tworzył grafikę do np. Strange and Bright Nature Deity, Oriental Sacred Place, Visionary Fairies in Shrine, oraz portrety postaci w Fairy Wars. Opowiada on o drodze swojej kariery jako rysownika i moment, w którym Touhou wysunęło się na pierwszy plan oraz wspomnieniami z tym związanymi.
Curiosities of Lotus Asia rozdział 4

Rozważania Marisy na temat prawdy związanej z ostatnim incydentem i kto stał za zmianami pór roku.
Komiksy
* aktualnie brak materiału
Ilustracje


Dyskusja dot. pierwszego tomiku znajduje się w tym temacie, drugiego zaś w tym, trzeci wolumne zaś Tutaj

PS. Strona domowa jeszcze nie została zaktualizowana
4
Aktualności / Touhou na Steam
Ostatnia wiadomość przez h-collector -

30 października ZUN w edycji radiowej oświadczył, iż na platformę Steam trafią dwie kanoniczne gry spod szyldu Touhou Project.
Pierwszą z gier będzie danmaku 東方天空璋 ~ Hidden Star in Four Seasons., zaś drugą zapowiadana bijatyka 東方憑依華 ~ Antinomy of Common Flowers, tutaj dodatkowo ZUN potwierdził iż wydanie krążka będzie miało miejsce na zimowym Comikecie.
Wydanie wersji Steam planowane w przyszły 2018 rok (nie będzie się ono różnić od normalnej wersji).

PS. Warto tutaj zauważyć, że ZUN do tej pory nie darzył samego Steam zbytnim zaufaniem ze względu na politykę tej platformy.
PS2. Możliwe, że do powyższego zestawu dojdzie także 東方輝針城 〜 Double Dealing Character., które dostępne jest aktualnie via playism.
5
Aktualności / Touhou Sangetsusei ~ Visionary Fairies in Shrine ch8
Ostatnia wiadomość przez h-collector -


Nowy chapter (siódmy) wróżek: Touhou Sangetsusei ~ Visionary Fairies in Shrine o podtytule: "Those With Doors on Their Backs" jest już dostępny w bardziej zrozumiałym angielskim tłumaczeniu. [1]
Nowy rozdział jak zawsze dostępny na Bato.to lub Kissmanga.

Przypominam jak zawsze, że jest to kwartalnik, czyli nowe rozdziały wychodzą w następujących miesiącach:
styczeń, kwiecień, lipiec, październik, ~26 dnia

Link do dyskusji
Słowa klucze: Lato, opalenizna i drzwi, 4 pory roku
6
Touhou / Touhou Project Unofficial Data Book 2017
Ostatnia wiadomość przez h-collector -

Podobo poprzedni databook (2016) był całkiem niezłym wiki.
W treści znaleźć można opis i analizę wszystkich oryginalnych gier, wydań papierowych: mang, nowelek, wszystkich płytek z muzyką, wszystkich postaci, systemu etc. w sumie 376stron!
Wydanie 22.10.2017.
Fajnie by było mieć takie coś po angielsku, choć do zakolekcjonowania, ale pewnie zostanie tylko jako ciekawostka.

Wiecej opisu na stronie[/url[ (po japońsku)
7
Aktualności / Touhou Ibarakasen ~ Wild and Horned Hermit. - ch42
Ostatnia wiadomość przez h-collector -

Dostępny jest nowy chapter WaHH z numerkiem 42 pt. "Take Back the Four Seasons" [1]w bardziej zrozumiałej wersji językowej (angielskie tłumaczenie)
Dorwać go jak zawsze możecie na mangareaderach Bato.to lub Kissmanga
Słowa kluczowe na dziś to: komainu, doors and mysteries
8
Aktualności / Odp: Touhou 15.5: 東方憑依華 ~ Antinomy of Common Flowers
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
th155 PV1 Kilka dni opóźnienia, ale w sumie też do 15.10 jeszcze czas.
Strona domowa zaktualizowana, w sumie 15 postaci z ULiL + 5 pustych pól, dojdzie napewno Doremy

------------------
Trial update na stronie: 0.021
9
Aktualności / Odp: Hifuu Club Activity Record - drugi odcinek
Ostatnia wiadomość przez h-collector -
Dzięki za info, jakoś mi umknęło :)
Jutro obadam w całości, bo całkiem to długie.
10
Aktualności / Odp: Hifuu Club Activity Record - drugi odcinek
Ostatnia wiadomość przez critz -
Odkopuję ponieważ drugi odcinek z napisami i dubbingiem.

Epizod okazał się być zupełnie inny od tego czego się spodziewałem - konkretnie Wojny Suwa i jej wpływ na obecny ród Moriya, czyli coś pokroju zajebistego Through the Wind Cries. Jakież było zatem moje zdziwienie gdy zamiast tego otrzymałem interpretację tego jaką  Kyoto Fantasy Troupe mają interpretację przeszłości Sanae... Przez pryzmat OC stworzonej na tą potrzebę.

Jakkolwiek źle by to powyższe nie brzmiało, widać że KFT starało się jak mogło żeby postać Yayoi była zarówno interesująca jak i wiarygodna. Mamy przydługi wstępniak z podekscytowaną Renko i tsukkomi Maribel - z których szczególnie ta pierwsza wypadła sympatycznie w swoim ADHD. Potem wchodzi tajemnicza staruszka, z którą dialog jest z początku na tyle kryptyczny i przeciągnięty, że akurat zdążamy odczuć ciekawość tuż przed tym jak dostajemy na twarz tym, kim jest naprawdę.

Sposób w jaki przedstawiana jest opowieść świetnie działa na wyobraźnię. Jako iż ktokolwiek obeznany z kanonem zna zapewne całkiem dobrze charakter Sanae, tak skupienie się na przeżyciach niechcianej Yayoi i flashbackach z jej perspektywy było strzałem w dziesiątkę.

Spoiler (pokaż/ukryj)
W zaledwie kilku dialogach mamy świetnie zakreśloną niewinność siostrzanej więzi, ich idyllę z dziadkiem oraz ból rozłąki i chłod społeczeństwa wobec dziewczynki która rozłączyła się na zawsze z osobą która była dla niej całym światem i gdy zmuszona była odgrywać rolę swojej siostry gdy ta udała się do Gensokyo, byle tylko świat o niej nie zapomniał.

Całość kulminuje się w radości Sanae z wizji tego że jej siostrze dobrze się wiedzie - sparowanej z głębokim żalem Yayoi z tego że zazdrość pochłonęła ją na tyle że porzuciła nawet ukochanego dziadka... Po czym dostajemy endingiem z naszkicowanymi scenami z dzieciństwa rodzeństwa ze spokojną piosenką. Z niedowierzaniem przyznaję, że fanime Touhou to była ostatnia produkcja po której bym się spodziewał że będzie mi tak trudno utrzymać łzy po seansie. I to nie tylko dlatego że identyfikuję się z niemożnością spotkania Sanae.

Chociaż powyższe wystarczająco opisuje kunszt z jakim wyreżyserowany został odcinek, to grzechem byłoby nie wspomnieć o tym, jak dobrze KFT zrobiło research w kanonie - od smaczków typu napój o nazwie Dr. Latency czy o wersji Symposium of Post-Mysticism która prawie idealnie oddaje kanoniczną stronę na temat Sanae - po opis wszelakich nieścisłości na temat legendy o Wojnie Suwa którą znamy my i tego co się wydarzyło naprawdę pomiędzy Kanako a Suwako.

Wreszcie, charaktery postaci. Jak już wspomniałem, Renko wypadła sympatycznie i zdecydowanie bardziej bym ją lubił widząc taki charakter w kanonie. Marry sobie po prostu była. Yayoi wypadła doskonale jak na OC i widać, że zamysł twórców na nią był ambitny. Suwako była słodka, a głos Yuki Iguchi mi się cholernie podobał, natomiast Kanako ledwie się pokazała. Jak na ironię, całokształtem najgorzej wypadła chyba Sanae - ale to bardziej wina założeń do których nagięty musiał być jej charakter aniżeli braku umiejętności charakteryzacji. Całkiem zabrakło cechującej jej kanoniczną osobowość ekscentryczności, więc wypadła bardziej jak typowy słodki aniołek bez skazy, cynamonowa rolka zbyt dobra dla tego świata, o tier lepsza niż chodzący plot device. Głos Nao Toyamy tylko to podkreślał. Po prostu nie było miejsca na typowe Gensokyo Antics™, w których Sanae czuje się najlepiej. W sumie najbliżej by jej było do Hermitowej inkarnacji, jeno mniej ciekawej.

Podsumowując, odcinek jest animowaną wersją typowego backstory fanfica z powiązaną z kanoniczną postacią OC - tylko tyle i aż tyle. Fanfica który jest naprawdę dobrze napisany pod względem postaci i świetnie zanimowany - nawet jeśli kogoś nie interesuje Sanae, to polecam choćby jednorazowy seans, bo to dość mocna bomba feelsowa. Sam też bym wolał coś bardziej w temacie przeszłości Kanako i Suwako, z pierdolnięciem jak EP1. Ale jak na to co jest to spokojnie mogę dać odcinkowi solidne 8/10, a i to tylko dlatego że więcej mogliby zrobić z samą Sanae. No i niektóre momenty były tak cholernie słodkie, że rozpłynąłem się w kałużę cukru. Gag na koniec też był całkiem zabawny. :3