Przejdź do głównej treści

Aktualności

  • Atak spam-botów... i po co...
    W razie problemów w rejestracji prosimy i info na IRC.
  • Rejestracja tymczasowo włączona (prosimy także o kontakt na IRC) ...

Temat: Touhou - Fakty i Mity (Przeczytany 141773 razy) poprzedni temat - następny temat

0 Użytkownicy i 3 Goście przegląda ten temat.
  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #270
Meh, nudno się robi. Nadal jednak będę reagował gdy Raion wyleci z teoriami z którymi się nie zgadzam bo mam do tego prawo, a jeśli on będzie je negował to będzie się to kończyło kłótniami.
A co do Miko... meh, nadal nie zrozumiałeś o co mi chodzi, więc zostawię to bez większego komentarza.
Does it hurt, Fenice? I'm sorry. But I didn't build you to be put on a shelf for display. I built you to win! The Gunpla I made... My Wing Gundam Fenice... I made you to show the world that you're the strongest! So... Just hang in there a little longer. Okay, partner?"

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #271
I szczerze mówiąc dogryzam Ci teraz nie dla tego że mieszkam z Raionem, tylko dlatego że gość jeśli się wypowiada to stara się merytorycznie uzasadnić swoje wypowiedzi.
*snrk*
Ej no może i w większości tematów nie wypowiadam się zbyt merytorycznie ale jeżeli chodzi o coś poważnego w toho to staram się zachować i podawać jakieś źródła ^^"

Mam wrażenie że Raion świadomie użył półprawdy. Mianowicie stwierdził że Reimu stosuje Taoizm od początku, a to nie do końca prawda, o czym on doskonale wie, bo wie że Reimu jest kapłanką religii synkretycznej łączącej duuuuuużo więcej niż Taoizm.
Tak ale Taoizm mimo wszystko tam jest. Jest to co prawda synkretyzm, ale tao jest jego częścią.
Należy pamiętać, że taoizm nawet jako religia zorganizowana nie jest religią posiadającą jeden kanon tekstów.
Teksty takie jak Daodejing, Chuangtzu, Leizi czy też Daozang są pomocne dla Taoistów i mówi się o nich jak o kanonicznych. Ale są to tylko pomoce pozwalające lepiej zrozumieć tao.
Tak więc można stwierdzić, że religia nawet gdy synkretyzuje taoizm z czymś innym, to jest czymś w rodzaju taoizmu korzystającego z innych tekstów.
(przynajmniej z punktu widzenia taoisty takiego jak Seiga)

Shugendo jako religia jest czymś wyżej od taoizmu
Czy wolno w ten sposób wartościować religie? :3

Więc tak - moc Reimu wykorzystuje prawa taoistyczne, wykorzystuje moc wprowadzania harmonii w naturze - ale te same zasady bez nazywania ich po imieniu - intuicyjnie wykorzystywał tak muizm, jak i shintoizm, jak i hinduizm. Tao nadało im imiona i nazwało jakoś moce, na które rytualnie oddziaływały szamanki miko na gruncie shintoizmu.
Owszem. Ale tutaj była mowa o "yin i yang" które jest już bezpośrednim zapożyczaniem z taoizmu.
Pierwsza z nich, która troszkę burzy założenie że Yuuka jest najsilniejsza jest fakt że DANMAKU jako system został wprowadzony by dać "równe szanse" istotom o totalnie różnych bilansach mocy. [...]
I dlatego Yuuka ma przewagę nad wszystkimi. Jest jedyną postacią która nie musi się podporządkować temu balansowi. Nawet taka Yukari nie może dowolnie korzystać ze swoich zdolności. Podporządkowuje się przyjętym zasadom.
Yuuka zaś bezpośrednio łamie zasady posiadając umbrella cheat technique.

Dlaczego więc Yuuka jest najsilniejsza? Posiada zdolność oszukiwania w przez wszystkich przyjętym systemie.
Zdolność ta jest uwarunkowana religijnie na przestrzeni "tao<natura".
Yukari czy też Remilia mogą posiadać jakieś tam potężne zdolności, ale muszą się podporządkować dla Reimu analogicznie do tego jak bóstwa hinduskie muszą się podporządkować dla Braminów.
Yuuka nie musi się nikomu podporządkowywać. Co jest napisane bezpośrednio w toho (w postaci jej zdolności), oraz w religii którą synkretyzuje ZUN w touhou project. 

off topic:
Spoiler (pokaż/ukryj)
drewko taki zgaszony

  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #272
Spoiler (pokaż/ukryj)
Nah, jem akurat kolacje + wieczorami nie lubię internetowych wojen. Nadal mogę Cię mieszać z błotem jak chcesz ;*


Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #273
@Mayuki,
mitologiczny=religijny

Jeśli naprawdę czytasz mądre książki, powinieneś dobrze wiedzieć, że to porównanie nie jest do końca prawidłowe (jest zbyt ogólne).

---

Ponadto, Raion, coraz mniej wierze w to, co pisałeś tu (lub nie tu) o braku świadomości wywyższania się.
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 21:59:53 przez Mayuki

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #274
Jeśli naprawdę czytasz mądre książki, powinieneś dobrze wiedzieć, że to porównanie nie jest do końca prawidłowe (jest zbyt ogólne).
"Religia to oparty na tradycji zespół przekonań dotyczących świata, w tym człowieka i ludzkości, oraz sił w nim rządzących, w których odzwierciedla się stosunek do sacrum, uzewnętrzniając się w doktrynie, kulcie i organizacji religijnej."

Myślę, że to wyjaśnia wszystko. I fakt, samo stwierdzenie "mitologia=religia" jest bardzo ogólne. Mitologia to część religii ale nie jest to dokładnie to samo co religia jako całość.

Ponadto, Raion, coraz mniej wierze w to, co pisałeś tu (lub nie tu) o braku świadomości wywyższania się.
Myślę, że wywyższam siebie jeżeli chodzi o pewne dziedziny wiedzy (jak np. religie). Ale, nie wywyższam się jeżeli chodzi o wiedzę ogólną, dotyczącą chemii, fizyki, geografii, językoznawstwa, i kilku innych kategorii w których na prawdę mógłbym siebie uznać za idiotę. O religiach wiem dużo, ale to wąska specjalizacja.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #275
Spoiler (pokaż/ukryj)
Ludzie, a może zakończymy wojne religijno-niereligijną?

Ciii... nie ma co gasić. Tak ładnie płonie, że aż na ogrzewaniu przyoszczędzę.

@Mayuki,
mitologiczny=religijny

Jeśli naprawdę czytasz mądre książki, powinieneś dobrze wiedzieć, że to porównanie nie jest do końca prawidłowe (jest zbyt ogólne).

---

Ponadto, Raion, coraz mniej wierze w to, co pisałeś tu (lub nie tu) o braku świadomości wywyższania się.

Mayuki, mogę poświadczyć, że wywyższanie się to tylko wrażenie. Wynikające z doświadczenia i zdolności własnych Raiona do przekazywania emocji i wydźwięku wypowiedzi w tekście pisanym na poziomie przeciętnego Orka. Przynajmniej nie mówić on jak Yoda, co? Niemniej podobnie jak Yoda gada z sensem. Tribell napisał, że Yuuka nie miała nazwiska w pralce, przez co to nie jest ta sama postać. Wiecie to trochę tak jakby ktoś mi powiedział "Zrobię porcelanową filiżankę z kwiatkiem. Tu mam kaolin, tu mam surowce schudzające, tu mam wodę a tu barwniki i szkliwo", parę tygodni później ta sama osoba pokazuje ci ładną filiżankę z kwiatkiem, na co słyszy odpowiedź "Nie no to nie może być ten proszek z farbami co wcześniej, to przecież co innego, choć kolory podobne". W sumie ma rację, mimo iż jednocześnie jej nie ma. Punkt widzenia :P.
  • Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2014, 05:52:37 przez Archi

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #276
O kurde, żałuję, że wcześniej tu nie zajrzałam. Nie było jeszcze tak żywej dyskusji na forum od dawna.
Btw, jeśli nie Yuuka to kto ma największy powerlevel w Gensokyo?

  • Drewko
  • [*]
Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #277
Well, pomijając Yukari i przyjmując że Boski Smok(u) rezyduje gdzieś w granicach znanego nam Gensokyo to właśnie on moim zdaniem jest największym przekoksem. Ale ze znanych nam postaci to powiedziałbym że Eiki, bo jej moc jest "napędzana" strachem przed sądem ostatecznym, a nawet Yukari przyznała się że boi się jej poniekąd :f.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #278

Mało się herbatą nie zakrztusiłem.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #279
Btw, jeśli nie Yuuka to kto ma największy powerlevel w Gensokyo?

Robisz to specjalnie?

---

@Archi - ja wiem, że jesteście dobrymi kumplami ;)

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #280
@Mayuki - co nie wpływa na mój osąd. Jak ktoś pierdzieli głupoty to może sobie nawet być moją Babcią i tak to wytknę.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #281
Tylko, że Ty tu robisz coś przeciwnego do wytykania.

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #282
Pokazałem jego brak umiejętności do sensownej edycji tekstu pisanego. Ergo, wytknąłem tą niezdolność. Za to z jego analizą danych w pełni się zgadzam (a przynajmniej sądzę, że zastosowane argumenty są wystarczające do podtrzymania tej tezy, do czasu potwierdzenia lub przedstawienia argumentów w sposób niezaprzeczalnie ją obalających), nigdy nie byłem zwolennikiem fundamentalizmu w postaci - "Autor nie napisał tego wprost, więc tego nie ma".

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #283
Btw, jeśli nie Yuuka to kto ma największy powerlevel w Gensokyo?

Robisz to specjalnie?

---

@Archi - ja wiem, że jesteście dobrymi kumplami ;)
Tak, nie chcę aby dyskusja wygasła

Odp: Touhou - Fakty i Mity
Odpowiedź #284
Cytat: ^ każda powerlevelowa nitka w historii Touhou:

Official Husbando of Sanae-chan. || Z naszym miotaczem danmaku Ty też możesz bezkarnie strzelać do małych dziewczynek!