Przejdź do głównej treści

Aktualności

  • Atak spam-botów... i po co...
    W razie problemów w rejestracji prosimy i info na IRC.
  • Rejestracja tymczasowo włączona (prosimy także o kontakt na IRC) ...

Temat: Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik (Przeczytany 15738 razy) poprzedni temat - następny temat

0 Użytkownicy i 2 Goście przegląda ten temat.
Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik
Witam wszystkich w poradniku do emulacji gier z komputerów PC-98.

W celu odpalenia gier z pierwszej generacji (części od 1 do 5), potrzebny jest albo komputer NEC PC-9801
dostępny wyłącznie w obrębie Japonii, lub też emulator do tego systemu.
Warte uwagi są tutaj 3 emulatory: NekoProject2, anex86 oraz T-98 Next.

W tym poradniku omówię podstawy działania emulatora T-98 Next. Dlaczego T-98 Next? Ponieważ pomimo
nieznacznie większego niż w anex86 poboru pamięci gry mają na tym emulatorze największą płynność, nie ma problemów z
dźwiękiem i pociski na nim nie migają jak ma to miejsce w anex86.

URUCHAMIANIE GIER



1. Przycisk uruchamiający obraz pliku .hdi
2. Przycisk resetujący działanie okienka emulatora.
3. Przycisk zamykający program.

To, co nas interesuje, to zakładka o nazwie "HD Drive", gdzie klikamy na okienko koło czerwonego przycisku pod
numerem 1, skąd trafimy na ekran wyboru pliku. Wybieramy interesujący nas obraz dysku o rozszerzeniu .hdi,
a wybór potwierdzamy klawiszem Enter lub dwukrotnym kliknięciem. Aby uruchomić obraz dysku, naciskamy
niebieski przycisk w górnym lewym rogu.

Przydatne skróty klawiszowe -
F12 i F10 - Pełny Ekran/Minimalizacja
F12 i F9 - Zrobienie zrzutu ekranu


KONFIGURACJA



Tutaj konfiguracja powinna wyglądać tak jak na obrazku.
Rzeczą wartą uwagi jest pole "Frame Rate".
Emulacja przy konfiguracji 1.00 będzie działać w większości przypadków w prędkości 60 FPS.
Gdy chcemy ustawić wolniejszą grę, wybieramy wartość niższą od 1.00 i
ustawiamy wartość większą od 1.00, gdy chcemy większą prędkość podczas gry.



W zakładce "Device Manager" mamy różne komponenty odpowiadające za działanie emulatora.
Poprzez zaznaczenie konkretnej linijki można ją dezaktywować i aktywować
poprzez wybieranie przycisków odpowiednio "Disable" i "Enable".
Ustawienia powinny wyglądać tak jak na załączonym obrazku.
Te, które nas interesują, to GDC.nhw i Sound86.nhw.



GDC.nhw odpowiada za właściwości wyświetlanego obrazu, rozdzielczość oraz lokalizację zrzutów ekranu.
Opcja "Full Screen Display" ustala, czy przy uruchamianiu obrazu dysku jest on uruchamiany z okna czy z pełnego ekranu.
"Snapshot folder" ustala lokalizację zrzutów ekranu z emulatora. Klikając na "Browse" możemy ustalić miejsce
wstawiania zrzutów.
Zakładka "Resolution" odpowiada za rozmiar ekranu emulatora odpowiednio w oknie i na pełnym ekranie.
Zalecane ustawienia ekranu w obu przypadkach to 640x480.
W zakładce "Full Screen Setting" możemy ustalić wyświetlanie ekranu emulatora na środku ("Display at Center")
i ustawienie palety barw na 32 bity ("Display as 32bit").



Sound86.nhw odpowiada za ustawienia kanałów dźwięku podczas działania emulatora. Wartości powinny być takie, jak na załączonym
obrazku w celu uzyskania optymalnego dźwięku.

W razie jakichkolwiek pytań nt. emulacji, obsługi programu i ewentualnych problemów pisać tutaj w tym wątku.

Odp: Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik
Odpowiedź #1
Bardzo fajny poradnik, sam chciałem kiedyś zrobić własny, ale mam jedno zastrzeżenie:

gry mają na tym emulatorze największą płynność, nie ma problemów z
dźwiękiem i pociski na nim nie migają jak ma to miejsce w anex86.

Już to kiedyś dawno temu mówiłem, nawet z Kretonem rozmawiałem na ten temat bo był strasznym T-98 fagiem (xD), ale
T-98 na moim starym komputerze zjadał zbyt dużo zasobów bym był w stanie na nim poprawnie emulować gry więc zagłębiłem się w config anexa i po jakimś czasie udało mi się tak świetnie skonfigurować emulator, że nie miałem żadnego problemu z płynnością gry, miganiem ekranu, pocisków itd, a dźwięk też był w bardzo dobrej jakości. Ogólnie super, 10/10.

Jedynym problemem było tak naprawdę to, że jak puściłem swojego configa w obieg to widać było różnicę w działaniu na innych komputerach (niestety na gorsze), więc w zależności od struktury komputera emulator działał różnie. Wydaje mi się, że właśnie przez to jak ktoś wypuszczał "poprawnie skonfigurowanego anexa" to u wielu graczy działał jak gówno i z tego powodu zyskał taką sławę jaką ma oraz również z tego też powodu nigdy nie napisałem jakiegoś konkretnego poradnika do konfiguracji anexa.

Ot, taka mała anegdotka ^^
  • Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2014, 17:46:38 przez Maluetar
Rucham psa jak sra

Odp: Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik
Odpowiedź #2
A jak by wyglądała Sytuacja z Emulacją PC-98 na Linuksach i innych hipsterskich systemach operacyjnych? Samodzielne szukanie na razie nie przyniosło wyników. A odpalanie windowsowskich emulatorów pod wine jest dla mnie co najmniej komiczne.
Większość TH na Windows swobodnie uruchamiam z poziomu Windowsa(Tylko IS ma bardzo niefajny problem z brakiem ścieżki dżwiękowej), ale emulatora tegoż systemu pod Linuksa nie znalazłem... Ktoś pomoże?

Powiem tak, jestem wielkim miłośnikiem dobrego majonezu.

Odp: Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik
Odpowiedź #3
Hmm, jeśli chodzi o Linuksy to jedyną w miarę sensowną alternatywą jest xNp2 oparty na NekoProjectII, ale jeśli chodzi o działanie tego emulatora to nie mogę reczyć za siebie.
Link: http://www.nonakap.org/np2/

Odp: Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik
Odpowiedź #4
Wie ktoś może jak ustawić pada do gry na tym emulatorze?

Odp: Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik
Odpowiedź #5
Screenshoty już niestety nie działają, ma ktoś nowszy poradnik?

Odp: Emulacja gier z PC-98 na T-98 Next - poradnik
Odpowiedź #6
Screenshoty już niestety nie działają, ma ktoś nowszy poradnik?

Tutaj jest instrukcja po angielsku: https://www.shrinemaiden.org/forum/index.php?topic=11117.0

był tu baner, ale mi się znudził